Czytamy papieskie orędzie noworoczne
01 stycznia 2021 | 12:41 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Franciszek pisze do nas o troskliwości, pokoju i ochronie stworzenia! By w tym czasie, w którym łódź ludzkości, wstrząsana burzą kryzysu, płynie mozolnie w poszukiwaniu spokojniejszego horyzontu, ster godności osoby ludzkiej i „kompas” podstawowych zasad społecznych pomógł nam płynąć bezpiecznym i wspólnym kursem…
REFA razem z przyjaciółmi czyta Wam całe orędzie papieskie na światowy dzień pokoju. To nasz prezent dla Was na Nowy Rok!
Wysłuchajcie, czytajcie i wdrażajcie je w życie razem z nami!
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 54. Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2021 pt. KULTURA TROSKLIWOŚCI JAKO DROGA DO POKOJU.
W nagraniu wzięli udział: o. Stanisław Jaromi, Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu, Anna Bednarek, promotor Bożego Rolnictwa Ekologicznego, Krzysztof Mączkowski, projekt Drzewo Franciszka, Renata Kociołek, Wspólnota Laudato si’ w Radomsku, Halina Bieda, senator RP, Patryk Białas, stowarzyszenie BoMiasto, Helena Leśniowska, Grzegorz Franki, Związek Górnośląski, Irena Lipowicz, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Nikola Bus, 1LO w Radomsku, Jakub Rusajczyk, Uniwersytet Łódzki.
Ojciec Święty podkreślił znaczenie zasad nauki społecznej Kościoła jako podstawy kultury troskliwości. Są to promowanie godności i praw osoby, pamiętając że każda osoba ludzka jest celem sama w sobie, a nigdy nie jest narzędziem. Następnie troska o dobro wspólne, nakazująca, by nasze plany i wysiłki zawsze uwzględniały skutki dla całej rodziny ludzkiej. Kolejną z nich jest solidarność, wyrażająca w konkretny sposób umiłowanie drugiego człowieka. Wreszcie troska i ochrona stworzenia, nie zapominając zarazem o „czułości, współczuciu i trosce o człowieka”.
Omówienie treści orędzia zob. TUTAJ.
Na zakończenie Franciszek przypomina, że jako chrześcijanie, spoglądamy na Dziewicę Maryję, Gwiazdę Morza i Matkę Nadziei. Warto zatem wspólnie pracować nad tym, by podążać naprzód w kierunku horyzontu miłości i pokoju, braterstwa i solidarności, wzajemnego wsparcia i akceptacji. Podążać jako siostry i bracia, którzy troszczą się o siebie nawzajem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.