Abp Skworc: edukacja etyczna to proces, który ma moc kształtowania człowieka
01 stycznia 2021 | 17:56 | asp/Radio eM | Katowice Ⓒ Ⓟ
O tym, że edukacja etyczna to proces, który ma moc kształtowania człowieka przypomniał abp Wiktor Skworc w Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi w katowickiej katedrze. Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w Nowy Rok.
W homilii abp Skworc przypomniał, że 1 stycznia obchodzimy Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi i Światowy Dzień Pokoju. Odniósł się do orędzia Franciszka, w którym papież wskazał, że drogą do pokoju jest kultura troskliwości.
– Wszyscy – przypomniał nam za św. Franciszkiem papież Franciszek – „Fratelli tutti”, jesteśmy braćmi i siostrami. A jeśli tak jest, to nas, dzieci Boże, winna cechować i wyróżniać kultura troskliwości, której owocem jest pokój – mówił metropolita katowicki.
Dodał, że tegoroczne papieskie orędzie jest głęboko osadzone w kontekście pandemii Covid-19. – Franciszek zapewnia o swej bliskości tych, którzy na skutek pandemii stracili kogoś z najbliższych bądź zostali pozbawieni pracy. Oddaje też cześć wszystkim, którzy pospieszyli na pomoc potrzebującym – podkreślił abp Skworc.
Hierarcha przypomniał o katolickiej nauce społecznej, cennym dziedzictwie zasad, kryteriów i wskazań dla współczesnego człowieka. Zapowiedział, że w pierwszym semestrze tego roku w oparciu o Wydział Teologiczny nastąpi reaktywacja Studium Katolickiej Nauki Społecznej, adresowanego do wszystkich zainteresowanych, samorządowców i przedsiębiorców.
Abp Skworc zwrócił uwagę, że w swym orędziu Franciszek mówi również o potrzebie solidarności. – Przejawem troskliwości jest też ochrona stworzenia. Papież przypomina o wzajemnym powiązaniu całej rzeczywistości stworzonej i podkreśla potrzebę słuchania zarówno wołania potrzebujących, jak i wołania stworzenia. I pamiętania o tym, że wszyscy mieszkamy w jednym domu – zaznaczał metropolita katowicki.Jak zauważył abp Skworc, Franciszek wskazuje na znaczenie wychowania do troskliwości. Jest to zadanie zarówno dla rodziny, jak i szkoły, i religii. – Pierwszym miejscem uczenia się kultury troskliwości jest rodzina. To ze strony troskliwego ojca i matki młody człowiek doświadcza i uczy się postawy troskliwości o bliźniego i wyzwalania się z egoizmu, co jest drogą do pokoju – uzasadniał.
Abp Skworc podkreślił, że edukacja etyczna to proces, który ma moc kształtowania człowieka. – Zawarty w niej potencjał może sprawić, że człowiek będzie coraz lepiej rozumiał siebie i otaczający go świat i że uzna swoją sprawczość i odpowiedzialność. Poparł też postulat wprowadzenia w szkołach obowiązku wyboru między uczestnictwem w zajęciach religii albo etyki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.