Warszawski Orszak Trzech Króli w formie symbolicznej
05 stycznia 2021 | 01:29 | ar, maj, mp | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Warszawie Orszak Trzech Króli odbędzie się 6 stycznia w formie symbolicznej – Mini Orszaku. Ze względu na obostrzenia weźmie w nim udział 5 osób. Tradycyjnie rozpocznie go modlitwa Anioł Pański na Placu Zamkowym, poprowadzona przez kard. Kazimierza Nycza. Następnie Trzej Królowie wsiądą do królewskiego pojazdu i wyruszą w stronę Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Jezusowi w szopce. Transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć na stronie www.orszak.org
Orszaki Trzech Króli co roku cieszą się coraz większą popularnością. W zeszłym roku wzięła w nim udział rekordowa ilość ok. 1,3 mln. uczestników, w 872 miejscowościach w Polsce. W samej Warszawie, w wydarzeniu uczestniczyło ok. 90 tys. osób. Barwne korowody przeszły też w 18 miejscowościach za granicą.
„Panu dzięki oddawajmy” – to motto tegorocznego Orszaku Trzech Króli. Nawiązuje ono do 10 rocznicy ustanowienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Dzięki temu wydarzeniu korowody wiernych mogą przechodzić ulicami miast w samo Święto Trzech Króli.
Jak podkreślił Piotr Giertych, w tym wyjątkowym roku, Orszak będzie obchodzony na różne sposoby. W niektórych miastach Trzej Królowie będą odwiedzać parafie, w innych odbędą się korowody samochodowe lub Mini Orszaki, których może być więcej niż jeden w danej miejscowości. Organizatorom zależy by nie łamać obostrzeń i nie tworzyć jednego dużego wydarzenia, lecz wiele małych.
Zwykle warszawski Orszak Trzech Króli organizowany był z udziałem kilkuset aktorów i wielotysięcznej publiczności. W tym roku w związku z pandemią odbędzie się jako zgromadzenie pięcioosobowe. Rozpocznie go modlitwa Anioł Pański na pustym Placu Zamkowym, poprowadzona przez kard. Kazimierza Nycza. Trzej Królowie wyruszą na pojeździe w kształcie łodzi ciągniętym samochodem osobowym z pl. Zamkowego i za Gwiazdorem dotrą na pl. Piłsudskiego, gdzie odbędzie się jedynie symboliczny pokłon.
Przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli podkreślił, że wszystkie potrzebne materiały zostały przesłane do 25 tys. parafii, które wcześniej zgłosiły taką chęć. – Mamy nadzieję, że z tych miejsc w przyszłym roku zrodzą się nowe Orszaki i będzie ich jeszcze więcej – dodał.
W ramach streamingu będzie można śledzić relację z tego, co w danej chwili dzieje się na Trakcie Królewskim oraz obejrzeć nagrane wcześniej materiały filmowe – reportaże dotyczące przygotowań do Orszaku, tworzenia strojów, rekwizytów, wywiadów ze Św. Rodziną itp.
Oprócz tego dla miłośników muzyki przygotowano Orszakowy Challenge Kolędowy. – Zachęcamy wszystkich, aby nagrali filmik z rodzinnego śpiewania jednej z wybranych kolęd lub pastorałek i nominowali kolejne osoby do wyzwania – powiedział Piotr Giertych, podkreślając, że jednym z celów Orszaku Trzech Króli jest promowanie wartości śpiewania kolęd.
Organizatorzy zachęcają też do organizowania spotkania kolędowego – „Orszak Kolęd – Święty Wieczór”, które odbywa się w wieczór poprzedzający Święto Objawienia Pańskiego. Święte Wieczory to stara polska tradycja polegająca na gromadzeniu się i wspólnym śpiewaniu kolęd w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Epifanii. Fundacja Orszak Trzech Króli proponuje, by podczas wieczornej Mszy św. 5 stycznia odśpiewać kolędę „Mędrcy Świata”, która zainicjuje grupowe kolędowanie.
Przygotowano również tzw. Spacer Orszakowy – to rodzinna gra polegająca na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku ulicami miejscowości w celu przeżycia wydarzenia w inny sposób. Tras Orszaku może być więcej jeśli organizator sobie życzy. Fundacja przygotuje dziewięć różnych wzorów plansz/plakatów, które mogą zastąpić dotychczasowe mansjony (organizator może wybrać sobie najważniejsze z nich): „Orszak Trzech Króli” (wyjaśnienie idei); „Edykt Cezara”; „Olśnienie”, „Gospoda”; „Dwór Heroda”; „Walka dobra ze złem”; „Brama Anielska”; „Pasterze”; „Szopka”. Plansze będą posiadały przygotowane miejsca na zdjęcia ze scen z poprzednich lat Orszakowych (można użyć lokalne zdjęcia lub zaproponowane z Fundacji). Prócz zdjęć na planszach będą opisy dotyczące scen oraz zadania dla spacerujących.
W tym roku Fundacja Orszak Trzech Króli zorganizowała także wiele nowych projektów. Wśród nich m.in. stronę internetową z tekstami kolęd w różnych językach (www.koledy.eu), sklep z katolickimi ozdobami świątecznymi (takimarket.pl), a także witrynę www.mistrzostwa.edu.pl, której zadaniem jest rozwijanie dziecięcych talentów.
– 2020 roku był trudnym rokiem dla nas wszystkich, ale też pełnym nadziei. Mamy nadzieję, że Orszak Trzech Króli będzie gwiazdą nadziei świecącą w ciemności, która przypomina o narodzinach Pana Jezusa – podsumował Piotr Giertych.
Pierwszy Orszak Trzech Króli wyruszył w 2009 r. z Placu Zamkowego na Nowe Miasto w Warszawie. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole “Żagiel” prowadzonej przez Stowarzyszenie “Sternik”. Od tego czasu wydarzenie rozrosło się na wielką skalę. Każdego roku do wydarzenia dołącza ok. 100 kolejnych miejscowości.
Orszak Trzech Króli to nie tylko uliczne jasełka, ale także całoroczna, bogata oferta edukacyjna, kulturalna i artystyczna skierowana za pośrednictwem szkół, świetlic, organizacji harcerskich i innych placówek do dzieci i młodzieży na każdym etapie wiekowym i rozwojowym.
Fundacja Orszak Trzech Króli, główny organizator OTK, wspiera szkolne teatry, chóry, kluby odtwórstwa historycznego. Fundacja jest także organizatorem świetnie już rozpoznawalnych, ogólnopolskich konkursów: na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową, konkursu plastycznego i fotograficznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.