Bp Wątroba: rozpoznać i zdemaskować współczesnych Herodów
06 stycznia 2021 | 23:57 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Ludzie typu Heroda byli, są i będą. Mądrość polega na tym, aby ich rozpoznać, rozszyfrować i zdemaskować ich niecne zamiary” – mówił bp Jan Wątroba w Uroczystość Objawienia Pańskiego w rzeszowskiej katedrze. Podczas Mszy św. zebrani modlili się za bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejne rocznice konsekracji biskupich.
6 stycznia 2021 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, o godz. 12.00 w katedrze rzeszowskiej została odprawiona Msza św. w intencji bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejno 36. i 33. rocznicę konsekracji biskupich. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrował bp Górny, bp Białogłowski i siedemnastu księży.
W homilii bp Jan Wątroba, na przykładzie historii Mędrów ze Wschodu, mówił o czterech cechach chrześcijańskiej mądrości: rozpoznawaniu Bożego objawienia, podążaniu za objawieniem, wdzięczności i uwielbieniu Boga oraz o dostrzeganiu zagrożeń ze strony współczesnych Herodów. „Ludzie typu Heroda byli, są i będą. Mądrość polega na tym, aby ich rozpoznać, rozszyfrować i zdemaskować ich niecne zamiary. Mądry chrześcijanin nie daje się zwieść, kiedy mówią obłudnie, tak jak obłudnie mówił król Herod w dzisiejszej Ewangelii: Wypytajcie starannie o dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon. Wiemy dobrze, jaki był ten pokłon – śmierć niewinnych dzieci. Chrześcijanin rozpoznaje, że w tym, co mówi Herod, nie ma cienia prawdy; że jego słowo jest nic nie warte. W tej sytuacji sprawić zawód współczesnym Herodom, rozczarować ich, nie dać wiary ich obłudnym zapewnieniom i wprawić w gniew, to nie jest grzech, to jest przejaw mądrości” – powiedział hierarcha.
W nawiązaniu do rocznicy święceń bp Kazimierza Górnego i bp Edwarda Białogłowskiego biskup rzeszowski mówił o misyjnym wymiarze Kościoła. „Ojciec Święty Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat Uroczystość Objawienia Pańskiego przeżywał w radości, bo w tym dniu święcił kolejnych biskupów i posyłał ich z Ewangelią. To jest święto, w którym wyraźniej niż kiedy indziej słychać słowa Pana Jezusa: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! (Mk 16,15); Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam (J 20,21). Święcąc nowych biskupów w Uroczystość Objawienia Pańskiego Ojciec Święty wskazywał na misyjny wymiar Kościoła. Jednym z głównych zadań każdego biskupa jest troska nie tylko o Kościół lokalny, ale także o Kościół powszechny” – powiedział biskup Wątroba.
Po Komunii św. bp Kazimierz Górny podziękował zebranym za obecność, modlitwę i życzenia, jednocześnie prosząc o dalszą pamięć modlitewną. „Świat dzisiejszy, często zlaicyzowany, atakuje księży i biskupów. My mamy świadomość, że ciąży na nas wielka odpowiedzialność, aby swoim życiem, postawą, pokorą, ubóstwem, czystością i dobrocią naśladować Jezusa Chrystusa. (…) Trzeba wielkiej modlitwy, żeby kapłan sprostał temu wielkiemu powołaniu, tym bardziej biskup, który uczestniczy w pełni kapłaństwa” – powiedział bp Górny.
W bieżącym roku w Uroczystość Objawienia Pańskiego w Rzeszowie nie odbył się Orszak Trzech Króli, który, począwszy od 2013 r., gromadził tysiące ludzi (w 2020 r. – ok. 20 tysięcy). Fundacja „Akademia Szczęśliwej Rodziny”, która wspólnie z Miastem Rzeszów organizuje orszak, w związku ze stanem epidemii i brakiem możliwości zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego dla tak dużej liczby osób, odwołała orszak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.