Zoomowe rekolekcje w czasie zamkniętych kościołów w Japonii
17 stycznia 2021 | 12:41 | o. pj (KAI Tokio) | Tokio Ⓒ Ⓟ
W związku z rosnącą liczba zachorowań na COVID-19 premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił kolejny „stan nadzwyczajny”, dotyczący zwłaszcza wielkich aglomeracji: Tokio i Osaki. Jednak zgodnie z konstytucją może on tylko prosić obywateli o różne „ograniczenia”, takie jak np. organizowanie publicznych spotkań czy rezygnowanie z dłuższych wyjazdów.
Patrząc na wypełnione dalej ludźmi restauracje i sklepy, a z drugiej strony na pozamykane kościoły, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że najgorliwszym wykonawcą tych rządowych próśb jest Kościół katolicki. Kuria biskupia w diecezji Saitama (graniczącej z Tokio) zdecydowała się właśnie na zamknięcie wszystkich tamtejszych kościołów na czas nieograniczony. W Tokio zostawiono to do indywidualnych decyzji proboszczów. Niektóre duże kościoły, jak np. dominikanów w Shibuya, są zamknięte, a inne pozostają otwarte.
W tej sytuacji dużego znaczenia ponownie nabierają Msze online, a także religijne zjazdy i rekolekcje za pośrednictwem systemu Zoom. Paradoksalnie takie rekolekcje mogą stać się okazją o poznania działalności Kościołów w innych krajach i kulturach.
Odbył się już w tej formie zjazd katolickich charyzmatyków, z trwają przygotowania do rekolekcji, które w dniach 5-7 lutego poprowadzi ks. Franz Muller z Luksemburga. Jest on tam proboszczem parafii Dobrego Pasterza, a zarazem współpracownikiem dobrze znanego w Japonii kard. Jeana-Claude’a Hollericha, do którego często nawiązuje w swoich wystąpieniach. Nie jest to pierwszy jego kontakt z Japonią. Był tu już wcześniej prowadząc rekolekcje w kościele redemptorystów w Tokio-Hatsudai. Oczywiście są one tłumaczone z niemieckiego na japoński. W zeszłym roku miał je prowadzić jeszcze na wyspie Hokkaido, ale na przeszkodzie stanął wirus. Dwa lata temu w Medziugoriu spotkał on pielgrzymkę Japończyków i urządził tam ich wspólną modlitwę ze swoimi parafianami. Urodzony w 1960 r. kapłan lubi opowiadać o swojej parafii, jej problemach, smutkach i radościach, co dla japońskich katolików staje się okazją do otwarcia się na inną kulturę chrześcijańską.
Innym mówcą przygotowującym się do rekolekcji poprzez Zoom jest żyjący i działający w Salwadorze Japończyk, ks. Naoki Ishikawa. On też przed dwoma laty prowadził kilka serii rekolekcji dla grup modlitewnych w Japonii. Ks. Ishikawa, będący egzorcystą, wprowadza z kolei Japończyków w ten zupełnie nie znany tu temat „duchowej walki z szatanem”. Jego rekolekcje, cieszące się dużym zainteresowaniem, przewidziane są na maj tego roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.