Nowy biskup diecezji nikopolskiej
20 stycznia 2021 | 17:55 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Ojciec Święty mianował ks. Strachiła Weselinowa Kawalenowa, dotychczasowego administratora apostolskiego sede vacante diecezji nikopolskiej w Bułgarii jej biskupem diecezjalnym – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Biskup nominat Strachił Weselinow Kawalenow urodził się 25 marca 1966 roku w Razgradzie (Bułgaria). Po ukończeniu szkoły średniej odbył studia historyczne na uniwersytecie w Sofii. Nauczał historii w kilku stołecznych szkołach średnich. Studiował na Wydziale Teologicznym w Lugano (Szwajcaria), Papieskim Uniwersytecie św. Jana Pawła II w Krakowie i Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, przebywając w ostatnim okresie w Collegium Russicum w Rzymie.
W dniu 18 kwietnia 2009 r. przyjął święcenia kapłańskie dla diecezji Nikopolis i został mianowany proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wielkie Tyrnowo do 2012 r., kiedy to został przeniesiony na proboszcza parafii pw. bł. biskupa Eugeniusza Bosiłkowa w Gabrowie.
1 marca 2018 roku został mianowany wikariuszem generalnym diecezji nikopolskiej, a 15 września 2020 roku, po śmierci biskupa Petko Christowa papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim sede vacante.
Diecezja nikopolska znajduje się w północnej części Bułgarii i jest jedną z dwóch (obok sofijsko-płowdiwskiej) diecezji obrządku łacińskiego w tym kraju. Została założona w 1789 r. na terenie północnej Bułgarii decyzją papieża Piusa VI. Pierwszą siedzibą ordynariusza był Nikopol. W pierwszej połowie XX w. stolica biskupstwa została przeniesiona do Ruse, gdzie przy katedrze św. Pawła od Krzyża znajduje się siedziba biskupia. Na terenie diecezji mieszka 30 tys. katolików i stanowią oni 1 proc. mieszkańców. Posługuje im 16 księży, w tym 5 diecezjalnych i 11 zakonnych. Na jednego kapłana przypada niemal 2 tys. wiernych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.