Zmarł ks. prałat dr Edward Chat – najstarszy kapłan diecezji kieleckiej
27 stycznia 2021 | 18:42 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W wieku 98. lat zmarł były proboszcz kieleckiej parafii katedralnej i wykładowca w seminarium – ks. prałat Edward Chat. Uroczystości pogrzebowe zmarłego 26 stycznia kapłana odbędą się w piątek 29 stycznia w bazylice katedralnej w Kielcach oraz w rodzinnym Dłużcu, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.
Edward Chat urodził się 5 stycznia 1923 roku w Dłużcu (diecezja sosnowiecka). Uczył się m.in. u krakowskich pijarów i w gimnazjum katolickim w Kielcach.
Ojciec Edwarda, mimo iż całej rodzinie groziła za to śmierć, przez pewien czas ukrywał dwóch żydowskich chłopców, którzy uciekli z getta.
Po uzyskaniu matury w liceum katolickim św. Stanisława Kostki w Kielcach wstąpił do kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 r. przez posługę bp. Czesława Kaczmarka. Po odbyciu wikariatu w Łopusznie wyjechał na studia teologiczne do Lublina. Od 1958 r., decyzją biskupa, został ojcem duchownym w kieleckim seminarium, na blisko 20 lat. Nadal studiował. Pracę doktorską z teologii dogmatycznej obronił w 1963 r., z kolei studia z religiologii na uniwersytecie w Bonn ukończył drugim doktoratem. Po powrocie do Polski ks. Edward Chat został mianowany proboszczem w parafii katedralnej, w 1982 r.
W trudnych czasach PRL angażował się w pomoc żywnościową dla parafii i dystrybucję darów, był budowniczym kompleksu budynków przy ul. Wesołej, gdzie obecnie znajduje się kościół akademicki, wikariat i wiele innych instytucji. Zbudował także ołtarz polowy przy bazylice katedralnej. Jego pasją były podróże i praca popularnonaukowa.
Śp. ks. Edward Chat był proboszczem bazyliki katedralnej, gdy odbywała się wizyta św. Jana Pawła II w Kielcach. Papież ukoronował wtedy obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.
Był kapłanem otwartym , pełnym życzliwości dla ludzi i cenionym przez kleryków. Ostanie lata przeżył jako emeryt na wikariacie i po części w swoich stronach rodzinnych.
Zmarł w 71 roku kapłaństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.