Białystok: Uroczystości w 75. rocznicę śmierci bł. Bolesławy Lament
30 stycznia 2021 | 01:53 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
Od bł. Bolesławy uczmy się, jak zgłębiać osobistą przyjaźń z Jezusem i z Nim kształtować swoją świętość tak, aby stała darem dla dzisiejszego świata i drogą do jedności podzielonych Kościołów – mówił abp Tadeusz Wojda. W Sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku odbyły się uroczystości 75. rocznicę śmierci Błogosławionej. Mszę św. poprzedziło otwarcie muzeum poświęconego założycielce Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.
W homilii metropolita białostocki podkreślał, że Bóg zaprasza wszystkich do miłości. „Im bliżej jesteśmy Boga, tym łatwiej jest nam realizować misję do której jesteśmy przez Boga powołani. Im więcej w nas obecności Boga, tym bliżej jesteśmy drugiego człowieka” – mówił.
„Starajmy się, aby nasze życie nie było przysłowiową „kuchnią Marty”, w której delektujemy się zapachem swoich codziennych zadań, umiejętności i talentów, nawet jeśli one służą dobru innych, lecz miejscem spotkania z Jezusem i drogą ku osobistej świętości” – podkreślał abp Wojda.
Przed Mszą św. otwarto muzeum poświęcone bł. Bolesławie Lament. Znajduje się ono w części Sanktuarium przylegającym do kaplicy, w której przechowywane są jej doczesne szczątki. W miejscu dotychczasowej izby pamięci, w 2020 r. powstała nowoczesna ekspozycja, na którą składają się cztery pomieszczenia: sala z pamiątkami, cela zakonna, kaplica z paramentami pochodzącymi z kaplicy, w której przez kilka lat modliła się Błogosławiona oraz korytarz z muzealnymi gablotami i planszami.
W muzeum można prześledzić ścieżkę życia bł. Bolesławy – od rodzinnego Łowicza, aż po wyniesienie jej na ołtarze.
Bolesława Lament urodziła się w 1862 r. w Łowiczu. Po ukończeniu gimnazjum założyła pracownię krawiecką, dziewięć lat spędziła w Zgromadzeniu Sióstr Rodziny Maryi i na warszawskiej Pradze pracowała w noclegowni dla ubogich. W 1903 r. wyjechała do Mohylewa nad Dnieprem, gdzie była kierowała zakładem wychowawczym dl dziewcząt.
W 1905 roku w Mohylewie założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Jego celem było i jest przygotowanie i realizowanie idei zjednoczenia chrześcijan wschodnich z Kościołem katolickim, a równocześnie umacniania katolików w wierze, których jedność z Kościołem była zagrożona. Siostra Bolesława Lament została beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1991 r.
Aktualnie w Polsce siostry służą Kościołowi w kilkudziesięciu placówkach, głównie jako nauczycielki-katechetki, organistki, kancelistki, zakrystianki, przedszkolanki, opiekunki w świetlicach, pielęgniarki w szpitalach i hospicjum, opiekunki parafialne, w posłudze bezdomnym i samotnym. Zgromadzenie liczy około 350 sióstr pracujących w Polsce, we Włoszech, w Zambii, w Kenii, w Stanach Zjednoczonych, na Białorusi, na Litwie i w Rosji
W codziennym posłannictwie siostry wspiera „Rodzina Misyjna bł. Bolesławy”. Jest to wspólnota ludzi świeckich, którzy włączają się w charyzmat i posłannictwo Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Pierwsza wspólnota Rodziny Misyjnej bł. Bolesławy powstała w Białymstoku przy domu zakonnym przy ul. Stołecznej 5.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.