W poobozowych budynkach powstaje Nowa Wystawa Główna Muzeum Auschwitz
01 lutego 2021 | 10:00 | rk, auschwitz.org | Oświęcim Ⓒ Ⓟ
Doświadczenie więźniów niemieckiego obozu Auschwitz przedstawiać będzie mi.in. powstająca w kilku poobozowych budynkach Nowa Wystawa Główna Muzeum Auschwitz. Podzielona na trzy części ekspozycja ma w nowoczesny, ale i wyważony sposób przybliżać historię Auschwitz i pomóc zrozumieć, czym był powstały w Oświęcimiu niemiecki obóz, Holokaust oraz męczeństwo więzionych tu ludzi.
Jak poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz, podpisana została właśnie umowa z firmą LS Projekt Pracownia Architektoniczna „na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy i prac konserwatorskich pierwszych dwóch bloków wystawienniczych oraz projektów wykonawczych w ramach Nowej Wystawy Głównej w Miejscu Pamięci”.
Kierownik projektu Nowej Wystawy Głównej Ewa Matlak wyjaśniła, że ta część ekspozycji przedstawi doświadczenie obozowe więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. „Osią narracji będzie polityka dehumanizacji realizowana przez załogę SS, która z człowieka próbowała dzień po dniu zrobić jedynie numer, depcząc jego godność, zanim go jeszcze nie zniszczyła fizycznie. Ta część wystawy będzie w dużej mierze oparta na świadectwach Ocalałych, na przedmiotach obozowych oraz fotografiach osób osadzonych” – zaznaczyła.
Ekspozycja mieścić się będzie na parterach bloków 8 oraz 9. „Ukaże obóz z perspektywy więźnia, który podlega procesowi całkowitego uprzedmiotowienia, wykorzystania jako niewolniczej siły roboczej, doprowadzenia do całkowitego wycieńczenia i w przeważającej większości do śmierci” – wytłumaczył Sawicki.
Powstająca Nowa Wystawa Główna zastąpi dotychczasową, która istnieje od 1955 r. Prace nad jej koncepcją trwają od 2008 r.
Ekspozycja prezentowana będzie na parterach sześciu historycznych bloków byłego obozu Auschwitz I, oznaczonych numerami od 4 do 9. Podzielona będzie na trzy części: pierwsza przedstawi obóz jako instytucję państwową nazistowskich Niemiec, część druga ukaże temat Zagłady Żydów, a trzecia skupi się na losach więźniów obozu koncentracyjnego i pokazaniu zaplanowanej przez Niemców dehumanizacji ludzi.
Wystawa powstaje dzięki finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau hitlerowcy więzili ponad 1,3 mln osób. Życie tu straciło ponad 1,1 mln ludzi – w zdecydowanej większości polskich i europejskich Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców radzieckich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.