Parlamentarzyści pielgrzymowali na Jasną Górę
02 lutego 2021 | 19:00 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Tradycyjnie w święto Ofiarowania Pańskiego na Jasną Górę przybyli polscy parlamentarzyści. 32. pielgrzymka zgromadziła kilkudziesięciu przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych na czele z marszałek Sejmu RP Elżbietą Witek, którzy doceniając rolę i znaczenie częstochowskiego sanktuarium w życiu narodu, prosili m.in. o ustanie pandemii i zdrowie dla wszystkich obywateli.
– To jest wyjątkowa tradycja, bo miejsce jest wyjątkowe – powiedziała marszałek Sejmu. Dodała, że „wtedy kiedy mamy problemy, gdy jest nam ciężko, kiedy nie umiemy sobie z czymś poradzić, szukamy tego wsparcia i pomocy u Matki Bożej i tak było od wieków”.
Jak zauważyła Elżbieta Witek, tegoroczna pielgrzymka odbywa się w czasie pandemii i „każdemu z nas parlamentarzystów, oprócz zanoszenia próśb bardzo osobistych, towarzyszy modlitwa za wszystkich obywateli, o zdrowie, żeby ta pandemia od nas odeszła, żebyśmy mogli wreszcie zacząć normalnie funkcjonować”.
Mszy św. w ramach dorocznego spotkania posłów i senatorów przewodniczył w kaplicy Matki Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
W kazaniu podkreślał, że tylko Jezus znosi wszelkie podziały i burzy mury, a w czasach odrzucenia światła Prawdy, które przynosi Chrystus, zło, ma bardziej niż dotąd, podstępne postacie: od otwartego odrzucenia, po obojętność, od pseudonaukowego ateizmu po przedstawienie Jezusa w ponowoczesnej postaci, jako jednego z ludzi pozbawionego boskiej natury.
Za Janem Pawłem II przypomniał, że polityka jest trudnym sposobem wykonywania chrześcijańskiego obowiązku służby drugim a tworzenie i ustanawianie praw musi być zadaniem, które przybliża do Boga – Najwyższego Prawodawcy. – Prawo stanowione nie może być sprzeczne z prawem naturalnym – podkreślał i dodawał: „dlatego ustawa, które nie respektuje prawa człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, niezależnie od jego stanu, czy jest to człowiek zdrowy czy chory, znajdujący się jeszcze w fazie embrionalnej, stary lub umierający, nie jest ustawą zgodną z Bożym zamysłem”.
– Chrześcijański prawodawca nie może zatem ani brać udziału w jej redagowaniu ani aprobować jej na forum parlamentu chociaż w sytuacjach, gdy prawo takie już istnieje wolno mu w ramach debaty parlamentarnej proponować poprawki, które zmniejszają jego szkodliwość – mówił kaznodzieja zauważając, że „to samo można powiedzieć o każdej ustawie, która działa na szkodę rodziny, zagraża jej jedności i nierozerwalności lub nadaje statut prawny innym związkom między osobami również tej samej płci, które chciałby stać równoprawnym surogatem rodziny opartej na małżeństwie między mężczyzną a kobietą”.
Jak zauważył abp Depo te słowa papieża Polaka muszą powracać, niezależnie od tego jak dzisiaj poprzez słabości i grzechy Kościoła próbuje się zamknąć usta, tak jak na pomnikach Jana Pawła II oblewanych farbą. – Te słowa będą nas kiedyś również sądzić, według prawa Ewangelii, która będzie głoszona aż do końca świata niezależnie od sprzeciwu – mówił kaznodzieja.
Witając parlamentarzystów podprzeor Jasnej Góry, o. Rafał Wilk, życzył, by „ Maryja Jasnogórska, Królowa Polski, wypraszała im łaskę prowadzenia takiej polityki, która będzie sprawiać, że Polska, jako dobro wspólne, będzie coraz mocniejsza i piękniejsza, a każdy jej obywatel będzie udoskonalał się w swoim człowieczeństwie i dobrobycie”. – Niech religia cieszy się wolnością a Ojczyzna rozwija się w pokoju – mówił paulin.
Przed Mszą św. parlamentarzyści w kaplicy różańcowej wysłuchali konferencji na temat sumienia, którą wygłosił kapelan Sejmu ks. dr Piotr Burgoński.
– Sumienie to część intelektu, dzięki któremu rozpoznajemy prawo Boże i możemy odczytywać prawdę o rzeczywistości według Bożego zamysłu – mówił duszpasterz parlamentarzystów wyjaśniając, że „chrześcijańska koncepcja sumienia mówi o zdolności otwarcia się człowieka na prawdę Bożą i poznanie tej obiektywnej prawdy a liberalna koncepcja, to ta, w której sumienie służy do subiektywnego sądu czyli posiadania jakiegoś mniemania o świecie i człowieku i usprawiedliwiania swojego przekonania, które można czerpać np. z otoczenia, z tego co mówi większość”.
W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele różnych klubów politycznych, dlatego to spotkanie jasnogórskie nazywane jest „ponad podziałami”. Odbywa się zawsze 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.