„Boży muszkieter” – książka o św. abp. Józefie Bilczewskim
04 lutego 2021 | 18:46 | rk | Wilamowice Ⓒ Ⓟ
„Osoba świętego z Wilamowic pokazuje, że wyżyny świętości dostępne są dla każdego” – podkreśla ks. prałat Stanisław Morawa, kustosz wilamowickiego sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego we wstępie do najnowszej książki poświęconej arcybiskupowi lwowskiemu rodem z podbielskiej miejscowości. Autorem oryginalnej, „odnaukowionej” publikacji pt. „Boży muszkieter” poświęconej przesłaniu świętego jest Ewa Piecha-Kasprzyk. Z wykształcenia filozof, żona i matka piątki dzieci.
Jak tłumaczy autorka, inspiracją do umieszczonych w książce opowiadań „z życia wziętych” stanowiły listy arcybiskupa. Przeczytała je od deski do deski i bardzo je sobie chwali – ze względu na niezwykle piękny język, ale i z powodu poruszanej, głębokiej tematyki. Przyznaje, że styl abp. Bilczewskiego ją urzekł, choć, jak sama zaznacza, przebrnięcie przez sążniste listy metropolity lwowskiego było nie lada wyzwaniem.
Każde z umieszczonych opowiadań odkrywa temat związany z wymową konkretnego listu arcybiskupa. Bohaterami są zwykli ludzie przeżywający kryzysy małżeńskie, nieszczęścia, trudne doświadczenia. Wiele z tych historii ma za swoje źródło autentyczne zdarzenia, poddane twórczej interpretacji. „Św. Józef wiele pisał o przygotowaniu do śmierci. Myślę, że to bardzo istotne dla nas w dobie pandemii i gdyby książka powstawała teraz, pewnie na ten aspekt zwróciłabym więcej uwagi. Ludzie szczególnie dziś potrzebują nadziei” – wyjaśniła i podkreśliła z żalem, że ten wielki kapłan jest wciąż za mało znany.
Wytłumaczyła, że tytuł książki to nie tylko ukłon w stronę bohaterów Alexandra Dumasa, ale nawiązanie do wezwania abp. Bilczewskiego, który zwracając się do kapłanów, często przywoływał znaną zasadę muszkieterów: „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.
Zdaniem ks. Stanisława Morawy, jednego z inicjatorów powstania książki popularyzującej przesłanie świętego, spod listów, jakie napisał słynny wilamowianin, wyłania się ludzka twarz – kapłana, Polaka – zatroskanego o Kościół i zwykłego człowieka, otwartego na innych.
Także były proboszcz z Porąbki, pochodzący z Wilamowic ks. Eugeniusz Nycz mocno zaangażował się w wydawnicze przedsięwzięcie. Uważa że, duszpasterza najuboższych, który posługiwał się kilkoma językami, żyjąc w wielokulturowym środowisku i okazując na co dzień miłosierdzie czynem i słowem, powinno poznać znacznie więcej ludzi w całej Polsce.
Publikację można nabyć na miejscu lub kontaktując się z parafią w Wilamowicach pod nr. tel. 33 845 73 66.
Józef Bilczewski urodził się w 1860 r. w Wilamowicach. Zamiast studiów medycznych wybrał krakowskie seminarium duchowne i czteroletnie studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1884 r. został wyświęcony na kapłana w Krakowie przez kard. Albina Dunajewskiego. Studiował w Wiedniu, Rzymie oraz Paryżu.
Po powrocie ze studiów w latach 1888-1890 był wikariuszem w Kętach. Pracował też w Krakowie jako wikary. W 1891 r. został profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, piastując przez pewien okres funkcję dziekana fakultetu teologicznego, a także rektora Uniwersytetu. 17 grudnia 1900 r. papież Leon XIII mianował go arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego.
Arcybiskup zmarł 20 marca 1923 r. Jego zabalsamowane serce umieszczono w kaplicy bł. Jakuba w bazylice katedralnej we Lwowie, a zwłoki, zgodnie z życzeniem, zostały złożone w grobie na cmentarzu Janowskim, gdzie grzebano ubogich.
Beatyfikował go w 2001 r. Jan Paweł II. Kanonizacji dokonał 23 października 2005 r. w Rzymie Benedykt XVI. Datę kanonizacji wyznaczył jeszcze Jan Paweł II, który podobnie jak przyszły metropolita lwowski był wychowankiem wadowickiego gimnazjum.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.