Diecezja płocka: propozycje obchodów Roku Świętego Józefa
10 lutego 2021 | 10:10 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Biskup płocki Piotr Libera w związku z Rokiem Świętego Józefa w Kościele katolickim wydał wskazania dotyczące jego obchodów w diecezji płockiej. Zawarł w nich m.in. zachętę do ożywienia w parafiach działalności charytatywnej, rozwijania duszpasterstwa mężczyzn oraz prowadzenia katechez dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ukazujących św. Józefa jako wzór męża i ojca: „Chcemy w trudnym roku pandemii koronawirusa powierzyć Dobremu Bogu nasz Kościół Diecezjalny, prosząc św. Józefa o wstawiennictwo” – napisał ordynariusz diecezji.
Bp Piotr Libera przypomniał we „Wskazaniach”, że papież Franciszek 8 grudnia 2020 r. ogłosił Rok Świętego Józefa. Potrwa on w Kościele powszechnym do 8 grudnia 2021 r. Z okazji 150. rocznicy ogłoszenia przez bł. Piusa IX Oblubieńca Maryi – patronem Kościoła katolickiego, Ojciec święty wydał List apostolski „Patris corde – Z ojcowskim sercem”.
W Roku Świętego Józefa biskup płocki zaleca, aby w parafiach diecezji celebrowane były Msze wotywne ku czci św. Józefa, liturgie słowa, inne nabożeństwa, czuwania, adoracje i różne formy modlitwy ku jego czci. Podczas tych celebracji powinien być sprawowany sakrament pokuty i pojednania.
Ponadto w świątyniach, którym patronuje i w których szczególnie czczony jest św. Józef, należy podjąć stosowne inicjatywy, mające na celu propagowanie kultu Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Chodzi o kościoły parafii: św. Józefa w Ciechanowie, Makowie Mazowieckim, Płocku, Pokrzywnicy, Pułtusku, Rościszewie, Sarnowie, Siecieniu, Syberii, Zakroczymiu, a także: Świętej Rodziny w Mławie i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach.
Obchodom roku towarzyszą odpusty, zgodnie z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej, z dnia 8 grudnia 2020 r. W Roku Świętego Józefa odpustu udziela się pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) – wiernym, którzy „odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu” uczestniczyć będą w Roku Świętego Józefa w okolicznościach i na sposoby określone przez tę Penitencjarię.
We „Wskazaniach” biskup zachęca też ruchy i stowarzyszenia katolickie do czytania i rozważania nauczania papieskiego na temat św. Józefa, zawartego m.in. w adhortacji św. Jana Pawła II „Redemptoris Custos” oraz liście apostolskim papieża Franciszka „Patris corde”. W promocji nauczania o osobie św. Józefa można wykorzystać możliwości, które stwarza dostęp do Internetu.
Bp Libera, zwracając się do duchownych sugeruje, aby w przepowiadaniu nawiązywać do osoby św. Józefa, prowadzić okolicznościowe katechezy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ukazujących rolę męża i ojca w rodzinie na wzór św. Józefa, prowadzić katechezy dla różnych grup duszpasterskich, którym patronuje św. Józef (np. o Kościele, rodzinie, pracy, ojcostwie itp.), propagować na parafialnych stronach internetowych i innych kanałach internetowych – konferencje, artykuły i świadectwa poświęcone św. Józefowi.
Ponadto zachęca, aby w celebracjach liturgii w parafiach i wspólnotach wyznaczyć jeden dzień w miesiącu (np. 19. dzień każdego miesiąca), w którym będzie sprawowana Msza św. wotywna o św. Józefie. Warto też odprawiać comiesięczne nabożeństwo ku czci św. Józefa w intencji osób chorych, umierających, prześladowanych i ludzi pracy, a w marcu 2021 r. codziennie prowadzić modlitwę do św. Józefa, podjąć modlitwę indywidualną i wspólnotową w intencji dzieł, którym patronuje św. Józef lub w intencji ludzi pracy.
Wśród propozycji znajduje się też wprowadzenie cotygodniowego nabożeństwa w intencji rodzin, wyakcentowanie postaci św. Józefa w uroczystości z Nim związane (19 marca i 1 maja), zorganizowanie peregrynacji obrazu św. Józefa w rodzinach parafii (uwzględniając obostrzenia sanitarne), odnowienie i wyeksponowanie wizerunków św. Józefa i Świętej Rodziny.
„W posłudze caritas (dzieła miłosierdzia) zachęcam do: ożywienia działalności parafialnego zespołu charytatywnego – ponownego rozeznania potrzeb najbardziej potrzebujących, aktywizowania parafialnych grup, wspólnot i dzieł, którym patronuje św. Józef, przekazania starszym i chorym parafianom tekstu listu apostolskiego „Patris corde” papieża Franciszka, promowania w parafiach poradni życia rodzinnego prowadzonych przez Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia”, rozwijania w parafii duszpasterstwa mężczyzn na bazie ruchów, stowarzyszeń i wspólnot promujących chrześcijańską formację tego stanu” – napisał we wskazaniach bp Piotr Libera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.