Gorzów Wlkp.: obchody 81. rocznicy masowej deportacji na Sybir
10 lutego 2021 | 16:28 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Kolejna 81. rocznica masowej deportacji Polaków na nieludzką ziemię uczczona została 10 lutego przy Pomniku Ofiar Stalinizmu na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim. Uroczystość przygotowana została przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących należących do Korpusu Kadetów im. Zesłańców Sybiru.
Współorganizatorem uroczystości byli jak zwykle członkowie Związku Sybiraków. Prezes Maria Dratwińska zwróciła uwagę, że obranie imienia Zesłańców Sybiru przez kadetów – to niby dwa słowa, a tak wiele dat i wiele tragedii ludzkich. – Młodym „Pragniemy przekazywać spuściznę historyczną – powiedziała szefowa gorzowskich Sybiraków.
W obchodach uczestniczyli obok Sybiraków, m.in diecezjalny kapelan ks. Henryk Jacuński, przedstawiciele władz wojewódzkich, dyrektorzy szkół i uczniowie.
Ks. Henryk Jacuński poprosił młodych ludzi aby nigdy nie zapominali o przodkach, którzy w najtrudniejszych warunkach nie zatracili polskości. Aby zgłębiali historię i próbowali wczuć się w ówczesne sytuacje rodzin i ich dzieci wywożonych na nieludzką ziemię. Żeby się zastanowili co wtedy ci ludzie mogli czuć, jak mogli tam żyć i jak przeżywali. – Po to jest ta pamięć i modlitwa za tamte ofiary – powiedział kapelan Sybiraków.
Dzięki wieloletniej współpracy członków gorzowskiego oddziału ZS z placówkami oświatowymi, uczniowie samodzielnie przygotowali oprawę uroczystości rocznicowej. Patriotyczna postawa młodzieży kształtowana była przez spotkania ze świadkami historii, prelekcje, wystawy i literaturę. Od wielu lat członkowie ZS spotykali się z uczniami gimnazjów, techników i liceów zapoznając ich z historią przodków, którzy wiele lat w czasie II wojny światowej przebywali na zesłaniu.
Prezes Maria Dratwińska – emerytowana nauczycielka, w rozmowie z KAI powiedziała, że najdłużej, bo już od 15 lat. Związek współpracuje z Katolicką Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II, której dyrektorem jest Ilona Maścianica. To właśnie uczniom tej szkoły przekazany został obraz Matki Bożej z Białorusi, podczas uroczystości w parafii Pierwszych Polskich Męczenników, w której wizytę złożył w 1997 r. Jan Paweł II. Nieustanna współpraca trwa z Zespołem Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru, której dyr. jest Piotr Kruk.
– Szkoła nr 12 każdego roku zapraszała naszych przedstawicieli na wielkanocne śniadania czwartkowe aby opowiadali o historii syberyjskich zsyłek. W ZSO nr 16 im. Józefa Piłsudskiego zorganizowaliśmy wystawę patriotyczną. Na cmentarzu uroczystości rocznicowe: trzeciej i czwartej deportacji przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szarych Szeregów. W okresie pandemii odbyliśmy lekcję on-line z uczniami I LO im. Tadeusza Kościuszki – przypomniała prezes Dratwińska.
Gorzowscy Sybiracy mają swoją kaplicę w kościele pw. NMP Królowej Polski. W sanktuarium maryjnym w Rokitnie lubuscy Sybiracy ufundowali kaplicę „Zesłańców Sybiru”. Miejskie rondo i ulica noszą nazwę Sybiraków. Przed pożarem katedry WNMP w jej wnętrzach znajdowała się sybiracka tablica pamiątkowa i wielki drewniany różaniec, na którego paciorkach wytłoczone są wagoniki. Różaniec poświęcił Jan Paweł II w 1997 r. podczas wizyty w Gorzowie.
Pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir rozpoczęła się 10 lutego 1940 r. W głąb Rosji wywieziono ponad dwa miliony rodaków. Na zsyłce znalazła się przede wszystkim polska inteligencja. Wywożono ich w nieludzkich warunkach, często umierali w czasie transportu. Zesłańcy pracowali w lasach, na polach, w kopalniach, przy budowie dróg. Po 5 latach do kraju powróciło tylko ponad 500 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.