29. Światowy Dzień Chorych w Częstochowie
12 lutego 2021 | 13:19 | ks. mf, bp, mor, niedziela.pl | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
– Służba w Kościele i poprzez Kościół nigdy nie jest ideologiczna, ponieważ nie służy się jakimś ideom, ale służy się osobie, służy człowiekowi, w jego konkrecie życia, i cierpienia – mówił abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski 11 lutego przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.
W homilii abp Depo podkreślił, że „Kościół bowiem nie jest instytucją społeczno-charytatywną, chociaż wielu chciałby ją tak zamknąć, ale wspólnotą osób, które zaangażowane na szerokim polu w świecie służby zdrowia, są świadome słów Chrystusa z wizji Sądu Ostatecznego w Ewangelii według św. Mateusza: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, mnieście uczynili. I czego nie uczyniliście jednemu z braci, tegoście i Mnie nie uczynili”.
Za papieżem Franciszkiem przypomniał, że „braterska miłość w Chrystusie rodzi wspólnotę, która potrafi leczyć, która nikogo nie opuszcza, która włącza i przyjmuje przede wszystkim najsłabszych. Służba zawsze patrzy w twarz brata, dotyka jego ciała, czuje jego bliskość, a nawet w pewnych przypadkach ‘znosi’ ją i zabiega o rozwój brata”.
Nawiązując do Ewangelii o uzdrowieniu córki Syrofenicjanki, abp Depo podkreślił zaufanie kobiety, która „bez żadnych dowodów wróciła do domu i zastała córkę uzdrowioną”. – Ewangelia zatem jest dobrą nowiną o zbawieniu całego człowieka wraz z duszą i ciałem – dodał arcybiskup.
Na zakończenie abp Depo udzielił wszystkim chorym i cierpiącym tzw. Błogosławieństwa lourdzkiego Najświętszym Sakramentem.
– Uczymy się dzisiaj, żeby w twarzy drugiego człowieka zobaczyć brata i siostrę, uczestników naszej drogi, dlatego dziękujemy Ci Jezu, że cierpienie ludzkie przez Ciebie odzyskuje sens naruszonego porządku stworzenia, kiedy człowiek i każdy z nas stał się obrazem Boga samego, stworzony z miłości i dla miłości. Dlatego przez wstawiennictwo Twojej Matki, którą dałeś nam w testamencie krzyża, dziękujemy Ci, że jest Ona razem z Tobą obecna w każdej Eucharystii i na drogach naszego życia, że przyzywamy Ją jako uzdrowienie chorych, kiedy dzisiaj w sposób szczególny prosimy przez Jej wstawiennictwo o Twoje błogosławieństwo nad nami, nad tajemnicą każdego i każdej z nas – modlił się metropolita częstochowski przed Najświętszym Sakramentem.
Również, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w intencji chorych i ich opiekunów w prowadzonym przez Caritas Domu Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae” w Częstochowie.
– Jezus jest lekarstwem na naszą samotność – powiedział bp Andrzej Przybylski i zwrócił uwagę na samotność jako na jedną z tajemnic cierpienia.
– Tak naprawdę w chorobie człowiek jest ciągle samotny, bo trudno się podzielić chorobą. Chociaż nasi opiekunowie chcieliby nam czasem odebrać kawałek bólu, to cierpienie jest nam przypisane bardzo osobiście – kontynuował.
Zwracając się do chorych, powiedział, że „pośród tej samotności nie jesteście sami”. – Właśnie po to Bóg zesłał na ziemię swojego Syna Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, żeby On jako Syn Boży mógł uzdrawiać ludzi nie tylko z bólu, ale też z samotności. Dlatego spotykał się z chorymi i szedł do grzeszników, żeby mówić: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy jesteście utrudzeni i obciążeni, a Ja was pokrzepię!”. To Jezus jest najpewniejszym lekarstwem na naszą samotność – podkreślił bp Przybylski.
Dom Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae” rozpoczął działalność 4 stycznia 2020 r. Jest przeznaczony na pobyt całodobowy. Są w nim pokoje 2- i 3-osobowe, wyposażone w bezprogowe łazienki, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, oraz winda, dlatego budynek jest przyjazny seniorom. Podopieczni mają możliwość skorzystania z rehabilitacji i opieki lekarskiej. W budynku znajdują się również świetlica, kuchnia do wewnętrznego użytku oraz kaplica z witrażami apostołów miłosierdzia: św. Jana Pawła II, św. Brata Alberta, św. Ojca Pio i św. Matki Teresy.
„Domus Misericordiae” mieści się przy ul. Ogrodowej w Częstochowie. Prowadzi go Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
W ramach obchodów 29. Światowego Dnia Chorych modlitwie Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00 przewodniczył bp senior Antoni Długosz. Po Apelu Katolicki Ruch Dobroczynny Betel poprowadził czuwanie modlitewne, które zakończyło się Mszą świętą o godz. 23.00 pod przewodnictwem bpa Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej.
Ponadto w niedzielę 14 lutego Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” przeprowadzi przy kościołach archidiecezji częstochowskiej zbiórkę datków do puszek na pomoc dla niepełnosprawnych sierot społecznych. Kwesta odbędzie się również w internecie na stronie.
– Pandemia przypomina nam, że jesteśmy totalnie zależni od Boga, że w obliczu tego kataklizmu jesteśmy bezradni, doświadczamy swojej kruchości, a z drugiej strony mamy okazać się wszyscy braćmi – podkreśla ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie i duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej.
– W swoim orędziu papież Franciszek zaprasza nas do bliskości. To wyraz miłości Chrystusa, do podstawy braterstwa, do tego, aby nie było obłudy, bo możemy pozostać przy pustej retoryce, a nie zaangażować się realnie w historię i potrzeby drugiego człowieka. Zatem chodzi o to, aby zdać ten egzamin, bo cierpienie, które jest w nas i wokół nas, woła o konkretną postawę, której przykładem jest miłosierny Samarytanin, nie tylko o empatię, współczucie, które pozostaje na poziomie sentymentalnego wzruszenia, ale o bliskość, która jest zawiązaniem relacji, o konkretne towarzyszenie na tyle, na ile jest to możliwe w tych warunkach – dodaje ks. Marciniec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.