Terytorialsi upamiętnili 79. rocznicę przemianowania ZWZ na AK
14 lutego 2021 | 08:52 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ
Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego, ps. „Nurt”, porządkując żołnierskie groby, upamiętnili 79. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, która jest świętowana 14 lutego w ramach ogólnopolskiej akcji „Żołnierska Pamięć”.
Terytorialsi odwiedzili m.in.: Cmentarz Partyzancki w Kielcach, miejsca pamięci w Szewcach i Białogonie oraz polanę „Wykus”, gdzie pochowany jest ich patron „Nurt” i polegli żołnierze AK. Uporządkowali tam groby i zapalili na nich znicze pamięci.– Pomimo walki z COVID-19 żołnierze nie zapominają o korzeniach formacji. Nasze credo przekuwamy w czyn. Porządkujemy mogiły żołnierzy Armii Krajowej, dbamy o miejsca pamięci i pochówku bohaterów walk narodowo – wyzwoleńczych. To jest nasza tożsamość i dziedzictwo” – podkreśla ppor. Daniel Woś z zespołu prasowego 10. ŚBOT.
Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał 12 lutego 192 r. Armię Krajową. Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) – związków formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”.
Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.