Lublin: Droga Krzyżowa w dniu modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego
20 lutego 2021 | 15:03 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
W piątek wieczorem w lubelskiej archikatedrze odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w którym wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa archidiecezji lubelskiej na czele z metropolitą abp. Stanisławem Budzikiem. Wspólnej modlitwie w Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzstania seksualnego małoletnich przewodniczył bp Adam Bab.
Lubelski biskup pomocniczy wezwał wszystkich kapłanów do ofiarowania swojej solidarnej modlitwy, jako akt jedności z ofiarami, którym została wyrządzona krzywda przez ludzi Kościoła i w Kościele. – Niech ta modlitwa przemienia nasze serca, abyśmy wzorem naszego Pana, byli zawsze bardzo blisko człowieka cierpiącego – powiedział bp Bab.
– Panie Jezu Chryste, dzięki doświadczeniu Twojego cierpienia, mamy nowe oczy, którymi możemy spojrzeć na doświadczenie zła, cierpienia, krzywdy innych ludzi, naszych braci i sióstr. Zło zawsze rodzi pomiędzy nami podziały, odwraca nas od siebie, a przecież nie ma człowieka, który nie byłby przez ciebie zaproszony do jednego domu, do domu Ojca. Tylko Twoja miłość potrafi nas pojednać i uleczyć, tylko Twoja miłość potrafi dać nam nadzieję. Dzięki mocy Twojej łaski jesteśmy w stanie być razem, pomimo zadanych ran, pomimo podziałów, pomimo zła, które nas dezorganizuje. Daj nam głęboką wiarę w to, że możesz na nowo nas pojednać – modlił się na zakończenie bp Bab.
Autorami tegorocznych rozważań stacji tej Drogi Krzyżowej były m.in. osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego. Pozostałe stacje zostały przygotowane przez różne osoby i środowiska, które wspierają ludzi pokrzywdzonych.
– Wzięcie krzyża, to wzięcie na siebie ciężaru. Czy dobrowolne? Ten ciężar został na mnie nałożony siłą, brutalnie. Nie chciałem go, jednak zmuszony zostałem wziąć go na swój garb. Zaszczepił we mnie pustkę, która nie widzi dna smutku, odyńca samotności zadanego bólem, który ma początek i nie ma końca. Pragnę kochać i naturalnie być kochanym, lecz oprawca, który ten ciężar na mnie nałożył, ukradł mi możliwość odczuwania miłości. Jedyne, co odczuwam, to niekończący się nawrót tego, co robił. A Krzyż jest przecież drogą miłości. Trudem jest już samo zrozumienie sensu tego Krzyża, gdy nie widać nawet z oddali promieni miłości – napisał mężczyzna skrzywdzony wykorzystaniem seksualnym w okresie małoletności.
Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzi na apel papieża Franciszka z 2015 r. Obchodzony jest na początku Wielkiego Postu, w piątek po Środzie Popielcowej. W tym roku mottem tego Dnia były słowa „Wspólnota ze Zranionymi”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.