Nocna Droga Krzyżowa z Kielc na św. Krzyż
24 lutego 2021 | 19:40 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Z piątku na sobotę 5-6 marca odbędzie się licząca blisko 40 km Nocna Doga Krzyżowa z Kielc na św. Krzyż – to jedno z najtrudniejszych pątniczych nabożeństw wielkopostnych w diecezji kieleckiej, trwające całą noc. Organizuje je po raz szósty Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej, tym razem pod hasłem „Krzyż w więzach wspólnoty”.
Liczba uczestników, ze względu na pandemię będzie ograniczona. Konieczne jest także uwzględnienie przepisów epidemiologicznych, tzn. zachowanie zasad bezpieczeństwa na szlaku, zasłanianie nosa i ust oraz zachowanie odpowiednich odstępów.
To modlitewne wydarzenie rozpocznie się w piątek (5 marca 2021 r.) o godz. 20.00, Mszą św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, w kościele NMP Matki Kościoła (Kielce-Dąbrowa, ul. Północna 4). Przemarsz trasą z Kielc-Dąbrowa na Święty Krzyż, w większości czerwonym szlakiem turystycznym, będzie trwał całą noc. Przybycie do sanktuarium na Świętym Krzyżu planowane jest ok. godz. 8.00 w sobotę (6 marca 2021 r.).
Nocny przemarsz to ok 37 km; „to wyzwanie do przezwyciężenia własnych słabości, to coś dla ludzi, którzy chcą pogłębić relację z Panem Bogiem” – napisano na stronie internetowej diecezji kieleckiej.
Trasa jest bardzo trudna ze względu na długość, różnicę poziomów wysokości, czas przemarszu, nocną porę, ale po wcześniejszym zadbaniu o kondycję możliwa do pokonania. W tym roku w związku z sytuacją wywołaną wirusem Covid-19 limit uczestników Nocnej Drogi Krzyżowej wynosi 150 osób. Zwykle było to 300 – 400, a nawet więcej uczestników. Niektórzy z nich nigdy nie opuścili tego wydarzenia, poza 2020 rokiem, gdy Drogę Krzyżową odwołano ze względu na pandemię.
Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Od uczestników pobierana jest opłata w wysokości 20 zł, przeznaczona na zapewnienie autokaru na drogę powrotną, zabezpieczenie medyczne, ubezpieczenie uczestników, bilet wstępu na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego i pakiet uczestnika, w skład którego wchodzą m.in. mapka trasy i materiały formacyjne.
Regulamin oraz oświadczenie odnośnie stanu zdrowia uczestnika NDK znajdują się na stronie KSM DK. Podpisane oświadczenie jest niezbędne, aby móc wziąć udział w wydarzeniu. Zapisu na VI NDK można dokonać online.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.