Oświęcim: uczczono pamięć „żołnierzy wyklętych”
01 marca 2021 | 09:33 | rk | Oświęcim Ⓒ Ⓟ
W kościele św. Józefa Robotnika na oświęcimskim Zasolu uczczono 28 lutego „żołnierzy wyklętych”. Za żołnierzy podziemia antykomunistycznego modlili się m.in. przedstawiciele władz województwa małopolskiego, parlamentarzyści i mieszkańcy Oświęcimia.
Mszę św. „upamiętniającą bohaterskich żołnierzy wyklętych”, z udziałem kapłanów oświęcimskich parafii, zamówiła europoseł Beata Szydło. Przed liturgią złożono kwiaty pod tablicą pamięci „żołnierzy wyklętych”. Hołd „niezłomnym” oddali m.in. reprezentanci środowisk niepodległościowych, a także posłowie Rafał Bochenek i Krzysztof Kozik oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Iwona Gibas.
W kazaniu proboszcz parafii i dziekan oświęcimski ks. Fryderyk Tarabuła zwrócił uwagę na to, że los niezłomnych żołnierzy, ściganych, torturowanych, mordowanych, a dziś przywracanych do godności ludzkiej, przypomina drogę „przez cierpienie, przez krzyż, do chwały”. Kapłan zaznaczył, że żołnierze ci nie byli krystalicznie czyści, gdyż w warunkach wojny trudno być takim.
Ks. Tarabuła przypomniał ostatnie chwile życia i nakreślił duchową, pełną wiary postawę dwóch „żołnierzy niezłomnych” – mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i chor. Antoniego Dołęgi, najdłużej ukrywającego się żołnierza podziemia antykomunistycznego.
„Mówi się o żołnierzach – dla komunistów – wyklętych, ale dla nas – niezłomnych – że ponieśli śmierć dwukrotnie: pierwszą przez strzał w tył głowy, drugą przez skazanie na wieczne zapomnienie. Dzisiaj, po tylu latach doznajemy tej cudownej interwencji Pana Boga, że tym, którzy byli tak upodleni, umęczeni, zabici, przywraca się należny hołd i cześć” – podkreślił ks. Tarabuła, nawiązując do inicjatywy Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowionego w 2011 roku, w 60. rocznicę stracenia przez bezpiekę kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Oświęcimiu, który od 10 lat oficjalnie nosi tytuł „Świątyni Pokoju”, znajduje się w pobliżu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Świątynię konsekrował 5 października 1997 r. ówczesny przewodniczący episkopatu Włoch i wikariusz Ojca Świętego na diecezję rzymską, kard. Camillo Ruini. Kościół stanowi pomnik poświęcony pamięci 40 tys. Włochów, w większości pochodzenia żydowskiego, ofiar deportacji do niemieckich obozów zagłady podczas II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.