Bp Dec: Św. Kazimierz szukał mądrości w modlitwie
05 marca 2021 | 13:20 | ako | Świdnica Ⓒ Ⓟ
– Św. Kazimierz szukał mądrości w modlitwie. Modlitwa stała się dla niego mądrością życia. Wiele godzin spędzał na adoracji Najświętszego Sakramentu. Lubił rozpamiętywać mękę Pańską. Pałał miłością do Matki Najświętszej – mówił bp Ignacy Dec. Biskup senior diecezji świdnickiej w święto św. Kazimierza, Królewicza przewodniczył wieczornej Mszy św. w kościele p.w. NMP Królowej Polski w Świdnicy.
W homilii biskup wskazał, że św. Kazimierz przypomina nam o wartości czystości. – Królewicz Kazimierz odznaczał się czystością życia. Zapewne tyle w dworskim życiu było pokus, grzesznych propozycji. Kazimierz pozostał czysty. Czystość moralna jest wynikiem panowania nad sobą. Jest owocem umiejętnego kierowania swoją seksualnością. Dziś czystość nie jest w cenie. Chrystus otoczył się czystymi ludźmi. Narodził się Dziewicy Maryi. Za opiekuna miał czystego św. Józefa. Na umiłowanego ucznia wybrał sobie dziewiczego Jana.
Biskup mówił także, że u św. Kazimierza czystość serca szła w parze z miłosierdziem. – O św. Kazimierzu napisano, że „sprawy biednych i uciśnionych brał jak swoje własne w obronę, toteż został przez lud nazwany obrońcą biednych. Nigdy też, chociaż był synem królewskim, nie okazywał się przykrym w rozmowie i w spotkaniu z ludźmi prostymi i niskiego pochodzenia”
Św. Kazimierz urodził się w rodzinie królewskiej na Wawelu 3 października 1458 r. Kazimierz był dzieckiem bardzo uzdolnionym, dlatego ojciec wciągał go w sprawy państwowe. Wiosną 1483 r. został wezwany przez ojca na Litwę, by pełnić funkcje podkanclerzego. Tam się rozchorował na gruźlicę. Mimo starań i zabiegów ojca, Kazimierza nie udało się uratować. Zmarł 4 marca 1484 roku w wieku 26 lat na rękach biskupa krakowskiego Jana Rzeszewskiego. Wieść o jego śmierci napełniła smutkiem cały kraj. Kazimierz został pochowany w katedrze wileńskiej, która stała się miejscem jego kultu. Kazimierz został kanonizowany w 1602 r. przez papieża Klemensa VIII. Jest czczony jako główny patron Polski i Litwy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.