Po rocznej przerwie powracają tradycyjne konkursy palm wielkanocnych
18 marca 2021 | 15:40 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Po rocznej przerwie wywołanej wybuchem pandemii powracają konkursy palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej i Łysem, organizowane tradycyjnie w Niedzielę Palmową. Zostaną jednak przeprowadzone zgodnie z wszelkimi obowiązującymi wytycznymi sanitarnymi i bez udziału wydarzeń towarzyszących. Ponadto można wziąć udział w konkursie „Wielkanocna Rewia Palm i Koszyczków”, ogłoszonym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Związane nierozerwalnie z Niedzielą Palmową dwa najsłynniejsze konkursy palm wielkanocnych – w Lipnicy Murowanej na Podkarpaciu i w Łysem na Kurpiowszczyźnie – od zawsze były i są przejawem pobożności i przywiązania mieszkańców tych terenów do lokalnych tradycji. Coroczny niezwykle barwny przebieg obu konkursów w ub. roku zakłóciła pandemia. W tym roku konkursy jednak powracają, ale na ograniczonych zasadach, gdyż epidemia nie odpuszcza.
Łyse
Gmina Łyse poinformowała, że w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną wydarzenia towarzyszące obchodom Niedzieli Palmowej w miejscowości Łyse w 2021 r. nie odbędą się. Ponadto kościół pw. św. Anny w Łysych został zamknięty dla zwiedzających.
Zwykle część artystyczna obchodów Niedzieli Palmowej polegała na występach kapel i zespołów folklorystycznych, organizowany był także Konkurs Gadki Kurpiowskiej oraz wystawy i kiermasze sztuki ludowej. W ubiegłym roku z powodu pandemii konkurs został odwołany.
W tym roku przeprowadzony zostanie wyłącznie 51. Konkurs Palma Kurpiowska. Przebiegnie on „z zachowaniem wszelkich obowiązujących wytycznych i zaleceń sanitarnych w związku z obowiązującym stanem epidemicznym oraz potencjalnym zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa”.
Zgodnie z zapisami regulaminu LI Konkursu Palma Kurpiowska, palmy konkursowe należy dostarczyć bezpośrednio do kościoła pw. św. Anny w Łysych w dniach: 26 marca (piątek) – w godz. 10.00-15.00 lub 27 marca (sobota) – w godz. 9.00-13.00.
W Konkursie mogą brać udział twórcy zrzeszeni i niezrzeszeni. Palmy mogą być wykonane z roślinności leśnej niepodlegającej ochronie lub całkowicie z bibuły.
Ocena prac konkursowych odbędzie się 27 marca, a ogłoszenie wyników nastąpi na stronie internetowej www.gminalyse.pl po zakończeniu pracy komisji konkursowej – brzmi regulamin konkursu. Szczegółowe informacje na stronie Gminy Łyse – gminalyse.pl.
Organizatorzy zwracają się z prośbą o przestrzeganie przez uczestników konkursu wszelkich obowiązujących wytycznych i zaleceń sanitarnych w związku z obowiązującym stanem epidemicznym oraz potencjalnym zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Organizatorami LI Konkursu Palma Kurpiowska są: Wójt Gminy Łyse, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łysych, Parafia Rzymsko-Katolicka w Łysych i Starosta Ostrołęcki. Współorganizatorami są: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Kurpiowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Łysych.
Niedziela Palmowa zawsze pełniła ważną funkcję w kulturze społeczności kurpiowskiej. Jest przejawem piękna i najwyższych wartości dawnego zwyczaju, miłości do życia, odrodzenia, więzi współczesności z przeszłością. Tego dnia miejscowość staje się jedną z najbarwniejszych w całej Polsce i przyciąga rzesze turystów.Konkurs w Niedzielę Palmową przetrwał ponad 50 lat nie tylko dzięki przywiązaniu mieszkańców parafii Łyse i Lipniki do tradycji, ale także dzięki wysiłkom organizatorów – instytucji i osób fizycznych. Organizatorem pierwszego konkursu było Muzeum w Łomży i Szkoła Podstawowa w Łysych. Ogromną rolę odegrał w pierwszych latach proboszcz parafii Łyse – niezapomniany ks. Adolf Pogorzelski, a w parafii Lipniki – ks. Aleksander Urynowicz i Państwo Karaszewscy z Kurpiowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Łysych.
Lipnica Murowana
Również 62. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego, czyli słynny konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej, w tym roku się odbędzie, ale ze względu na trwającą pandemię zostanie zorganizowany bez udziału publiczności i wydarzeń towarzyszących – poinformował Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, organizator wydarzenia.
Konkurs odbędzie jak zawsze w Niedzielę Palmową (w tym roku 28 marca). Organizatorzy zapraszają do udziału w nim „całe rodziny, dorosłych, młodzież, dzieci oraz zakłady pracy, instytucje, organizacje społeczne, szkoły i przedszkola”.Zadanie konkursowe polega na wykonaniu tradycyjnej lipnickiej palmy – z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby, suszonych lub bibułowych kwiatów, bukszpanu oraz wstążek z bibuły. Wiązanie palmy powinno być zrobione z pędów wierzby, bez wykorzystania drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych. Mile widziana współpraca całej rodziny.
Powołana komisja artystyczna oceni palmy w kilku kategoriach wysokości oraz pod kątem innych kryteriów: ułożenie pręci, wiązanie, smukłość, zdobienie. Tradycyjna palma musi się mieścić w dłoniach wykonawcy i za pomocą siły ludzkich rąk musi zostać postawiona. Najlepsi wykonawcy zostaną nagrodzeni, a lipnickie dziedzictwo kulturowe prezentowane będzie poprzez media społecznościowe, strony internetowe, a także w prasie, radiu i telewizji.
W 1958 r. Józef Piotrowski – społecznik, miłośnik Lipnicy, poeta – chcąc uratować tradycję wykonywania palm (która zaczęła stopniowo zanikać), wymyślił i zorganizował pierwszy konkurs, który obecnie oprócz tradycji religijnej stał się również rozpoznawalną marką gminy Lipnica Murowana.
Lipnicki konkurs palm wielkanocnych ze względu na wybuch pandemii w ubiegłym roku w ogóle się nie odbył. Na opustoszałym rynku w Lipnicy Murowanej wokół figury Św. Szymona mieszkańcy ustawili 5 kwietnia spontanicznie jedynie kilkanaście mniejszych lub większych drzewek, jak sami podkreślali – „aby tradycji stało się zadość”. Z kolei w konkursie w 2019 r. rekordowa palma miała 37 m i 78 cm.
Organizatorzy proszą, aby ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa w imprezie uczestniczyły jedynie osoby biorące udział w konkursie palm.
Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski i Starosta Bocheński Adam Korta.
„Wielkanocna Rewia Palm i Koszyczków”
Dwa najbardziej znane konkursy palm wielkanocnych to nie wszystko. Każdy mieszkaniec Polski może wziąć udział w konkursie „Wielkanocna Rewia Palm i Koszyczków”, który ogłosił Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Inicjatywa skierowana jest do wszystkich, którzy kultywują tradycje i własnoręcznie wykonują palmy wielkanocne i ozdabiają koszyczki. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy sfotografować efekt swojej pracy i przesłać mailem do Instytutu. Na zwycięzców czekają nagrody.
„Zarówno tworzenie palm jak i przygotowywanie do święcenia pokarmów są obecne w naszym kraju praktycznie od początków chrześcijaństwa. W tym roku po raz kolejny Święta Wielkanocne będą nieco inne niż zwykle. Wciąż będzie nam towarzyszył lęk o zdrowie własne i najbliższych osób. Warto jednak pamiętać, że Wielkanoc to czas odrodzenia, nowej nadziei i zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią. W tych trudniejszych czasach Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zachęca do pogłębiania wiedzy na temat symboliki palm i koszyczków i wzięcia udziału w nowym konkursie” – czytamy w zaproszeniu do udziału w konkursie.
Zgłoszenia według zasad opisanych w regulaminie można nadsyłać na adres: konkursy.promocja@nikidw.edu.pl do 9 kwietnia. Więcej informacji, w tym regulamin i formularz konkursowy, można znaleźć na stronie www.nikidw.edu.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.