Rada Społeczna przy Biskupie Płockim: w pandemii potrzeba działania i modlitwy
23 marca 2021 | 15:00 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Sprawna organizacja kultu religijnego w czasie pandemii, zaangażowanie organizacji katolickich w niesienie pomocy dotkniętym jej skutkom, ale też postępująca sekularyzacja wśród ludzi młodych – to tematy poruszone w wydanym dziś oświadczeniu Rady Społecznej przy Biskupie Płockim Piotrze Liberze pt. „Kościół Płocki i jego wierni w czasie pandemii. Blaski i cienie”. Członkowie rady zachęcili także do przyjmowania szczepionek przeciw COVID-19 jako „szczególnej formy miłości bliźniego i odpowiedzialności społecznej”.
Członkowie Rady Społecznej przy Biskupie Płockim napisali, że od marca 2020 r. Polacy mężnie stawiają czoło wielorakim zagrożeniom, jakie niesie ze sobą pandemia koronawirusa SARS-COV-2. Rozprzestrzenianie się tej choroby wpłynęło na życie, działalność i sytuację Kościoła płockiego. Uznanie i radość budzą znane, ale też nowe formy aktywności religijnej, kontaktu duszpasterzy z wiernymi świeckimi oraz troski o dobro wspólne.
Wśród działań podejmowanych przez duchownych i świeckich można było zauważyć szybkie i adekwatne do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej zorganizowanie możliwości udziału w liturgii Mszy świętej, rekolekcjach, dniach skupienia i szkoleniach, także z wykorzystaniem środków społecznego przekazu. Aktywnie działała Caritas Diecezji Płockiej, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i inne wspólnoty religijne, organizujące pomoc na rzecz osób w podeszłym wieku, samotnych, chorych i biednych. Widoczna była także „ofiarna posługa pracowników służby zdrowia i kapelanów szpitalnych”.
„Z pewnym niepokojem dostrzegamy też negatywne skutki pandemii, w tym: zmniejszenie się liczby uczestników Mszy świętych niedzielnych, zwłaszcza dzieci i młodzieży; rozluźnienie więzów ze wspólnotą parafialną wśród tych wiernych, którzy wcześniej jedynie okazjonalnie uczestniczyli w kulcie publicznym; lęk i niepokój wielu ludzi o przyszłość; mniejszą skuteczność oddziaływania religijnego i nauczania dzieci i młodzieży, realizowanych w trybie zdalnym; wystąpienia z Kościoła i postępującą sekularyzację wśród ludzi młodych” – wymieniono w oświadczeniu.
Członkowie gremium przy Biskupie płockim wyrazili głęboką wdzięczność duszpasterzom, że podejmowali i podejmują nadal starania, aby kościoły i kaplice w diecezji pozostały otwarte do dyspozycji wiernych, spragnionych Najświętszej Eucharystii, umocnienia na duchu i rozgrzeszenia w sakramencie pokuty. Cieszą ich również różne inicjatywy pastoralne, w ramach których księża usiłują zapewnić wiernym świeckim dostęp do sakramentów świętych, słowa Bożego, błogosławieństwa Kościoła, kontaktu ze wspólnotą parafialną, także te z wykorzystaniem mediów społecznościowych.
„Na szczególne uznanie zasługują (…) rozliczne, niekiedy nowatorskie, przejawy odpowiedzialności wiernych świeckich za szerzenie Królestwa Bożego w świecie, w tym: podejmowanie inicjatyw ewangelizacyjnych przez Internet, zwłaszcza adresowanych do młodzieży; pielęgnowanie ducha indywidualnej i wspólnotowej modlitwy w rodzinach; zainteresowanie się losem ludzi potrzebujących pomocy; zrozumienie dla potrzeb materialnych parafii, dzięki której nasze wspólnoty mogły uniknąć poważnych problemów finansowych” – napisali członkowie rady.
Jednocześnie dostrzegając pewne przejawy braku odpowiedzialności za zdrowie i życie bliźnich biorących udział w liturgii sprawowanej w kościołach i kaplicach, apelują o powszechne zachowywanie sprawdzonych sposobów ograniczenia przenoszenia wirusa, a zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych, zachowanie dystansu między uczestnikami liturgii i korzystanie ze środków dezynfekcyjnych przy wejściu do świątyni. Poprosili także proboszczów o zapewnienie osobom uczestniczącym w Najświętszej Ofierze możliwości przyjmowania Komunii świętej także na rękę.
„Podzielając opinię lekarzy, że szczepionki przeciw COVID-19 służą ochronie życia ludzkiego, zachęcamy wiernych i ludzi dobrej woli do pielęgnowania tej szczególnej formy miłości bliźniego i odpowiedzialności społecznej, jaką jest poddanie się dobrowolnemu szczepieniu” – napisali przedstawiciele Biskupa Płockiego.
Zwrócili się ponadto z prośbą do księży, osób konsekrowanych i wiernych świeckich o „nieustawanie w modlitwie za chorych, personel medyczny i zmarłych w wyniku zakażenia”. Zwrócili uwagę, że potrzebne jest „zrozumienie i empatia” dla ogarniętych lękiem przed zarażeniem SARS-COV-2.
„Świadomi kruchości naszego życia i potrzeby porządkowania go, wreszcie wyglądając z nadzieją możliwie rychłego ustąpienia pandemii, zadbajmy o to, by być odpowiedzialnymi za życie własne i bliźnich. Chrońmy przed zarażeniem wirusem tych, z którymi modlimy się w kościołach bądź spotykamy poza nimi” – podsumowano w oświadczeniu z dnia 23 marca.
Oświadczenie pt. „Kościół Płocki i jego wierni w czasie pandemii. Blaski i cienie” podpisali: ks. dr hab. prof. UKSW Jan Krajczyński – przewodniczący Rady Społecznej przy Biskupie Płockim, ks. bp dr Mirosław Milewski, dr Elżbieta Grzybowska, mgr Aleksandra Jadczak, prof. dr hab. Janusz Kempa, mgr Henryk Kowalczyk, mgr Mirosław Koźlakiewicz, mgr Elżbieta Kuminiarczyk, prof. dr hab. Janusz Zieliński.
W Radzie Społecznej, powołanej przez bp. Piotra Liberę, zasiadają przedstawiciele świata nauki, medycyny, oświaty, mediów i Parlamentu RP. Przewodniczącym Rady jest ks. dr hab. Jan Krajczyński, prof. UKSW, wykładowca na wydziale prawa kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wiceoficjał Sądu Biskupiego w Płocku.
Celem pracy gremium jest reagowanie na wydarzenia i zjawiska, odnoszące się do różnych przejawów życia społecznego, gospodarczego, eklezjalnego. Rada publikuje oświadczenia, dotyczące najważniejszych wydarzeń w społeczeństwie i Kościele.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.