Miejskie Drogi Krzyżowe w Kielcach odwołane
25 marca 2021 | 18:22 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Nie odbędzie się organizowana w Wielki Wtorek Droga Krzyżowa ulicami centrum Kielc, zawsze prowadzona przez biskupów kieleckich, ani też historyczna, sięgająca XVII w. Droga Krzyżowa z kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP do klasztoru na Karczówkę, którą miał poprowadzić bp Jan Piotrowski.
– Sytuacja pandemiczna i nowe dyspozycje zmuszają do ograniczeń w celebracjach poprzedzających Wielkanoc i w same święta – mówi KAI ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii w Kielcach.
Zapowiada, że wkrótce ukaże się komunikat regulujący obchody Niedzieli Palmowej i Wielkiego Tygodnia. Będą one dostosowane do nowych wytycznych. – Nie chcemy drastycznie rezygnować z ważnych celebracji, musimy je dostosować tak, aby zachować zasady bezpieczeństwa – dodaje ks. Cisowski.
Droga Krzyżowa na Karczówkę w piątek przed Niedzielą Palmową, ma ugruntowaną tradycję. Tym razem będzie tylko Msza św. w kościele pw. Niepokalanego poczęcia pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego i nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele.
Rozważania przy kolejnych stacjach zawsze prowadziła wspólnota Domowy Kościół Diecezji Kieleckiej.
Historia tego pasyjnego miejskiego nabożeństwa nawiązuje po części do rozwiązań urbanistycznych w Kielcach datowanych na przełom XVI i XVII wieku. Według odnalezionej dokumentacji austriackiego geodety z czasów zaborów, czas powstania tej pierwszej miejskiej Drogi Krzyżowej, oszacowano na przełom XVI/XVII wieku.
Fundacja Kalwarii była zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy fundacja Drogi Krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu bernardynów.
Jeszcze w XIX w. mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia zarazy. Droga była wówczas nieutwardzona, nie było linii kolejowej, inna była topografia okolicy. Z czasem stan kapliczek pogarszał się z każdym rokiem. Bardzo podupadły one w latach PRL, a nabożeństwo zostało zakazane jako zgromadzenie publiczne.
W 1998 r. ponownie ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Karczówki i stowarzyszeń związanych z zachowaniem dziedzictwa Karczówki, a także wspólnocie Kościoła Domowego. Zostały zrekonstruowane kapliczki, uzupełnione cyfry i płaskorzeźby. W tym roku to nabożeństwo nie odbędzie się.
Z kolei wielkowtorkowa Droga Krzyżowa ulicami Kielc była ok. 20 lat zorganizowana w inicjatywy bp. Mariana Florczyka. Przygotowywali ją wspólnie zazwyczaj: Kuria diecezjalna, Centrum Duszpasterskie „Wesoła 54”, Wojewódzki Dom Kultury i przedstawiciele środowisk artystycznych Kielc. Rozważania były autorstwa m.in. pracowników Wojewódzkiego Domu Kultury. Nawiązywały one do historycznych miejsc i postaci miasta, do danego roku liturgicznego, do ważnych rocznic. Nabożeństwo miało charakter artystycznego pasyjnego misterium.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.