Wskazania na Wielki Tydzień w diecezji radomskiej
26 marca 2021 | 16:10 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Ordynariusz radomski „w trosce o owocne przeżycie liturgii Wielkiego Tygodnia i duchowe owoce Triduum Paschalnego, pomimo trwającej epidemii, zachęcił duszpasterzy do oddanej posługi i wykorzystania bogatych doświadczeń w przeżywaniu tajemnic wiary, zachowując jednocześnie wszystkie normy sanitarne”. Prosi również „wszystkich wiernych uczestniczących w liturgii i zaangażowanych w różne działania parafialne o zrozumienie dla obecnej sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz wspólną troskę o bezpieczny udział i owocne duchowe przeżycie uroczystości paschalnych”.
Bp Marek Solarczyk w trosce o umożliwienie większej ilości osób udziału w liturgii, zachęcił do organizowania dodatkowych Mszy Św. w Niedzielę Palmową, i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
– Bezwarunkowo obowiązujące są wszelkie zalecenia sanitarne, wymagające zasłaniania ust i nosa, stosowania środków dezynfekujących oraz zachowania właściwego dystansu między uczestnikami liturgii (uwzględniając warunki architektoniczne i obowiązujące limity gromadzących się w obiektach sakralnych) – podkreśla ksiądz biskup Solarczyk.
Jednocześnie zachęcił księży do przekazywania wiernym (także z wykorzystaniem internetu) aktualnych informacji o porządku celebracji liturgicznych oraz zasad bezpiecznego uczestnictwa w obrzędach. Przy wejściu do kościoła lub kaplicy należy umieścić informację z obowiązującym limitem osób zgromadzonych wewnątrz. Ponadto należy umożliwić przeprowadzanie transmisji internetowej liturgii Triduum Paschalnego dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą przybyć do kościoła.
Msza Święta Krzyżma z błogosławieństwem olejów świętych i konsekracja Krzyżma odbędzie w katedrze radomskiej o godzinie 10.00. Wezmą w niej udział księża dziekani i przedstawiciele instytucji diecezjalnych oraz seminarium. Natomiast w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obrzęd obmycia nóg.
W Wielką Sobotę należy umożliwić wiernym adorację Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Zaleca się, aby błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny odbywało się na zewnątrz kościoła z zachowaniem norm sanitarnych. – Należy poinformować wiernych o godzinach sprawowania obrzędu, podczas którego wierni będą uczestniczyli trzymając w rękach koszyczki z przygotowanymi produktami. Po udzieleniu błogosławieństwa, duchowni roztropnie pokropią wodą pobłogosławioną przyniesione koszyczki – informuje biskup Marek Solarczyk.
Ordynariusz radomski dodaje, że jeżeli istnieje lokalny zwyczaj błogosławieństwa pokarmów w oddalonych od kościoła parafialnego wioskach, można przeprowadzić ten obrzęd w godnym miejscu z zachowaniem podanych wyżej zasad.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.