Obchody 100. rocznicy urodzin ks. Blachnickiego
27 marca 2021 | 18:16 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Setna rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie, zgromadziła w bydgoskiej Bazylice Mniejszej św. Wincentego a Paulo członków, a także sympatyków wspólnoty z terenów diecezji.
Ks. Paweł Rybka, który na co dzień mieszka i studiuje w Rzymie, zwrócił uwagę na pewną „analizę” postaci ks. Franciszka Blachnickiego. Powstała ona z inicjatywy ówczesnych władz komunistycznych, które napisały: „Ksiądz Blachnicki jest człowiekiem fanatycznie oddanym Kościołowi i Biskupom (…) i jego działalności nie da się w żaden sposób powstrzymać, ponieważ On się niczego nie boi. Jedynie można neutralizować szkodliwość jego działań dla Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej”. – Przez lata w wielu miejscach naszej diecezji, a także poza nią mogliśmy i wciąż możemy doświadczać tego, co najwspanialsze w Ruchu Światło-Życie – powiedział ks. Rybka.
Kaznodzieja nawiązał do utworu muzycznego „Sługa Niepokalanej” autorstwa Daniela Jezierskiego, który towarzyszył członkom ruchu w roku formacyjnym 2017/2018. Cytował słowa, które – jak dodał – odnoszą się do założyciela: „Sługa Niepokalanej uczy nas odwagi, byśmy razem z Chrystusem służyli wśród braci. Boże nasz, Wszechmogący udziel nam tej łaski, byśmy razem z Maryją służyli z odwagą”. – Ks. Blachnicki to człowiek, który niczego się nie bał, szedł prosto przed siebie, mimo różnych przeciwności losu – stwierdził.
Spotkanie było okazją do promocji publikacji „Ruch Światło-Życie w dziele nowej ewangelizacji w nauczaniu Jana Pawła II” autorstwa ks. Piotra Poćwiardowskiego. – Książkę traktuję jako chęć spłacenia osobistego długu, jaki zaciągnąłem ponad 20 lat temu, wstępując do Ruchu Światło-Życie. Wtedy jeszcze nie sądziłem, że tamto wydarzenie odciśnie tak głęboko swoje piętno na całym moim życiu – mówi kapłan, który jest dzisiaj moderatorem diecezjalnym ruchu.
To właśnie droga formacji w oazie przyczyniła się do rozwoju powołania kapłańskiego. – Dzisiaj, w przededniu dziesiątej rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich, dziękuję Bogu za najbliższych, Karola Wojtyłę i ks. Franciszka Blachnickiego. Za ich pragnienie „żywego Kościoła”, które stało się też i moim wielkim pragnieniem – powiedział ks. Poćwiardowski. – Wspólnota oazowa to grupa ludzi, w której czuję siłę wiary chrześcijańskiej i to, że nie jestem sam w jej przeżywaniu – dodał Szymon Zacny z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy. – Ojciec Franciszek jest dla mnie wzorem człowieka wiary konsekwentnej. Jest prorokiem. Pokazuje mi drogę odwagi i odnalezienia prawdy poprzez krzyż Chrystusa – dodała Urszula Chmielewicz z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy.
Podczas dziękczynienia w bazylice podsumowano konkurs „Prorok Żywego Kościoła – ks. Franciszek Blachnicki”, którego organizatorem był moderator Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej wraz z Diakonią Oaz Rekolekcyjnych. Jego celem była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży życia i działalności sługi Bożego. Laureatom wręczono nagrody i wyróżnienia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.