„Pełny Kościół” – rekolekcje wielkopostne dla młodych
31 marca 2021 | 13:06 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Świadectwo s. Józefy Krypy ze zgromadzenia sióstr elżbietanek, które prowadzą jadłodajnię Caritas dla ubogich w Poznaniu przy ul. Łąkowej, oraz wieczór uwielbienia Boga za Jego obecność w Kościele z muzykami pod kierownictwem Jakuba Krause zakończyły trzydniowe rekolekcje wielkopostne dla młodych pod hasłem „Pełny Kościół”, odbywające się w sanktuarium pw. Bożego Ciała w stolicy Wielkopolski.
Rekolekcje, prowadzone w ramach projektu „Studnia Poznania”, były transmitowane online z powodu zaostrzenia obostrzeń sanitarnych związanych z trwającą pandemią koronawirusa.
W swoim świadectwie s. Józefa zauważyła, że pandemia przyczyniła się do ubóstwa wielu ludzi. Codziennie z jadłodajni prowadzonej przez siostry elżbietanki korzysta ponad 300 osób. Wśród nich są ubodzy, bezdomni, ale i osoby wykształcone, które trafiły na ulicę.
Siostra elżbietanka podkreśliła, że Kościół jest blisko tych ludzi, stara się pochylać nad każdym człowiekiem, ale i one potrzebują Pana Boga.
Dzieląc się doświadczeniem 29-letniej posługi wśród osób potrzebujących i bezdomnych, przyznała, że przyczyną ich bezdomności były najczęściej konflikty rodzinne.
„Umiejętność przebaczania i przyjęcia przebaczenia jest pierwszą lekcją, którą dają nam bezdomni” – stwierdziła.
Zwróciła uwagę na potrzebę częstego przystępowania do sakramentu spowiedzi i przystępowania do Komunii św., co stanowi źródło siły do życia.
Podkreśliła też, jak ważną rolę w przygotowaniu posiłków odgrywają wolontariusze, którzy codziennie czynią to wraz z siostrami.
„Mój Kościół jest pełen bezinteresownych serc wobec ubogich i bezdomnych. Mój Kościół jest pełen uczynków miłosierdzia” – przekonywała s. Józefa.
Rekolekcje pod hasłem „Pełen Kościół” rozpoczęła Msza św. w Niedzielę Palmową, której przewodniczył bp Szymon Stułkowski.
„Idąc od bramy Wielkiego Tygodnia do zasłony, którą jest Jezus Chrystus, chcemy odkrywać pełny Kościół. Kościół jest pełny Chrystusa, miłosierdzia, miłości Boga do człowieka” – mówił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Podkreślił, że „Chrystus stał się zasłoną, przez którą przechodząc, mamy przystęp do Boga, ponieważ Pan Bóg pokochał nas w naszym grzechu, w naszej niewierności i upadku”.
W Wielki Poniedziałek ks. Wojciech Pieczyński, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Poznaniu przy ul. Lutyckiej, podzielił się doświadczeniem pełni Boga, który przychodzi do człowieka cierpiącego.
„Świadectwo wiary w sali szpitalnej jest czymś widocznym, zwłaszcza wtedy, gdy jest trudno odnieść się do Pana Jezusa, kiedy wszyscy dookoła postępują inaczej” – mówił ks. Pieczyński. Podkreślił, że człowiek może odkryć prawdę o świadectwie wiary, kiedy zaczyna patrzeć na wieczność.
„To co niszczy relacje to indywidualizm. Często zapominamy, że mamy poświęcać się dla innych. Chciejmy spoglądać na drugiego człowieka z miłością” – zaznaczył.
Zwrócił uwagę, że wiele rodzin prosi o sakrament namaszczenia chorych dla swoich najbliższych. „Po ludzku są to chwile smutne. Kiedy człowiek umiera, najbliżsi doświadczają przemijania, ale pragną zatroszczyć się o potrzeby duchowe rodziców czy dziadków. Choć sami często na co dzień nie żyją sakramentalnie, pragną nadrobić zaniedbania międzyludzkie. Ta troska daje spełnienie i pokój serca, który przynosi Chrystus” – tłumaczył ks. kapelan.
Tego dnia młodzi mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w kościołach, w których posługują duszpasterze młodych.
Drugi i trzeci dzień rekolekcji zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu w sanktuarium Bożego Ciała.
Podczas trzech dni rekolekcji ich uczestnicy mogli wypełniać puste miejsce stanowiące kontury krzyża kawałkami drewna. Miały one symbolizować ich grzechy, trudności, sprawy, z którymi się zmagają, by w ten sposób oddać je Jezusowi.
„Rekolekcje były szczególnym zaproszeniem do osobistej odnowy więzi z Chrystusem, dzięki któremu kościół staje się Kościołem, a człowiek staje się dzieckiem Bożym” – zaznaczyli organizatorzy rekolekcji – członkowie Duszpasterstwa Młodych Archidiecezji Poznańskiej.
„Studnia Poznania” to nowa inicjatywa duszpasterska dla młodych w stolicy Wielkopolski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.