Bp Olszowski na Mszy Wieczerzy Pańskiej: Eucharystia jest pokarmem dla Kościoła
02 kwietnia 2021 | 01:03 | asp/Radio eM | Katowice Ⓒ Ⓟ
Eucharystia jest pokarmem dla Kościoła – mówił bp Grzegorz Olszowski na Mszy Wieczerzy Pańskiej. Liturgia, której w katowickiej katedrze przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, była transmitowana w diecezjalnym Radiu eM i w Internecie.
W homilii bp Olszowski przypomniał, że dzisiejsza wieczorna liturgia jest pamiątką wydarzenia, które miało miejsce w Wieczerniku, gdy Jezus spożywał ostatni posiłek z apostołami przed swoją męką i śmiercią. Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna obchody Świętego Triduum Paschalnego. – Wchodzimy w czas wydarzeń, które są sercem i największym skarbem chrześcijaństwa – wskazywał.
Biskup odnosił się do czytanego dziś w liturgii fragmentu Księgi Wyjścia i opisu przebiegu wieczerzy paschalnej tuż przed wyjściem Izraelitów z niewoli egipskiej. – Ta noc symbolizuje wszystkie noce naszego życia, ciemność grzechu i śmierci, chwile beznadziejności, rozpaczy, zagubienia, pustki wewnętrznej, z których wyprowadza nas Bóg, prowadząc ku wolności, świetle i życiu – wyjaśniał. Uświadamiał, że Pascha Izraelitów była zapowiedzią Paschy Jezusa, którą uobecnia Eucharystia.
Jak mówił, drugie czytanie z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian zawiera jedno z najstarszych świadectw ustanowienia Eucharystii. Tajemnicę jej ustanowienia nazwał „wielką tajemnicą wiary”, której nie da się zrozumieć, w którą trudno uwierzyć. Przypominał, że Eucharystia jest uobecnieniem ofiary krzyżowej Jezusa i daje nam udział w owocach zbawczej męki naszego Pana.
– Eucharystia jest największym darem, a udział w niej łaską, za którą trzeba nam nieustannie dziękować – podkreślał bp Olszowski i zaznaczał, że święty Jan w swojej Ewangelii (czytanej dzisiaj) nie pozostawia opisu jej ustanowienia. Znajdujemy tam za to opis obmycia nóg. Hierarcha gest Jezusa nazywa szokującym. – To nie była czynność nauczyciela, ale niewolnika, sługi. Jezus zachował się jak służący – podkreślał biskup pomocniczy dodając, że apogeum służebnej postawy Jezusa wobec człowieka była męka i śmierć.
Jak zauważył, Eucharystia staje się służbą Boga człowiekowi i jest najwyższym wyrazem miłości, w której Chrystus staje się całkowitym darem z siebie. – Nie ma Eucharystii bez Kościoła, bez kapłaństwa, ale nie ma też Kościoła bez Eucharystii. Eucharystia tworzy Kościół – zaznaczał.
Przypominał słowa św. Jana Pawła II z encykliki Ecclesia de Eucharistia o tym, że „Kościół żyje dzięki Eucharystii” i jest ona centrum Kościoła. Podkreślał, że Eucharystia jest wezwaniem do miłości, bo prawdziwa miłość jest służbą. – Eucharystia jest pokarmem dla Kościoła – uświadamiał biskup pomocniczy dodając, że daje ona siły do służby, do bezinteresowności.
– Chrześcijanin może żyć bez luksusu, bez bogactwa, bez zdrowia, bez zaszczytów. Może żyć bez niedzielnych zakupów. Bez telewizora. Bez komórki. Jednak bez Eucharystii nie przeżyje! Nie ma szans! – tłumaczył.
Bp Olszowski wskazywał, iż Eucharystia odnawia Kościół. Cytował tu Adhortację Apostolską Christus vivit (Chrystus żyje) papieża Franciszka. Zauważył, że trudny czas pandemii jest wezwaniem i szansą, a może i koniecznością, by Kościół był bardziej duchowy, rozmodlony i zakorzeniony w Eucharystii. Wtedy będzie „żywą wspólnotą wspólnot, „szpitalem polowym” wypełnionym życzliwością, pokorą i bezinteresowną służbą.”
Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze Chrystusa Króla przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Liturgia była transmitowana w diecezjalnym Radiu eM i w Internecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.