Groby Pańskie w warszawskich świątyniach
03 kwietnia 2021 | 23:11 | raw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W stołecznych kościołach, przestrzegając limitów sanitarnych, można nawiedzić tradycyjnie przygotowywane Groby Pańskie. W Grobie, który można oglądać w kościele pw. Świętego Krzyża umieszczono m.in. postać kard. Stefana Wyszyńskiego.
W kościele akademickim św. Anny przygotowano skromny grób, w którym dominuje czerń i biel. Na katafalku jest umieszczona biała figura Chrystusa, przykrytego czarną tkaniną. Nad figurą ustawiono monstrancję. Otoczenie grobu przystrojono białymi kwiatami.
W kościele św. Marcina na ul. Piwnej uwagę przykuwa pieta. Nad figurami Jezusa i Matki Bożej umieszczono małe świece. Nad całością dominuje wysoki krzyż, z wizerunkiem Chrystusa z Całunu Turyńskiego.
W Kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu Pan Jezus jest ukazany jako figura złożona w grobie, przy której widać postaci kard. Stefana Wyszyńskiego oraz dwóch młodych kobiet w maseczkach. Całość wieńczy cytat u góry w kształcie krzyża – „Chrystus przezwyciężył śmierć, a rzucił światło na życie i nieśmiertelność przez Ewangelię”. Poniżej figury Chrystusa został umieszczony cytat z Prymasa Tysiąclecia: „Niech oczy polskie będą utkwione… w Chrystusa”. Cały grób jest przystrojony biało-czerwonymi kwiatami.
W dominikańskim kościele św. Jacka na ul. Freta w skromnym, ale wymownym grobie nie ma figury Chrystusa. Centralnym punktem jest zakryta monstrancja, ustawiona na drewnianym postumencie. Całości towarzyszą jedynie dwie zapalone wysokie świece.
Kościół św. Ducha, z którego wyruszają pielgrzymki na Jasną Górę, a należący do ojców paulinów, prezentuje grób, w którym dominuje krzyż z postacią Chrystusa utworzoną z wielkiej ilości małych krzyży. Z boku postaci widać delikatne dwie barwy, symbolizujące wodę i krew wypływające z przeszytego włócznią boku. Grób przystrajają biało-czerwono-żółte kwiaty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.