Odpust w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku
10 kwietnia 2021 | 15:41 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
11 kwietnia, w II niedzielę po Wielkanocy, w białostockim sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie spoczywają relikwie bł. ks. Michała Sopoćki, o godz. 15.00 odbędą się główne uroczystości odpustowe. Z powodu epidemii tradycyjna Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium nie odbędzie się w formie zorganizowanej – pielgrzymi będą przybywać indywidualnie. Mszy św. przewodniczyć będzie bp. Henryk Ciereszko, administrator archidiecezji białostockiej.
Mszę św. poprzedzi modlitwa uwielbienia i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Ze względu na rygory sanitarne, czciciele Bożego Miłosierdzia przybędą w ograniczonej liczbie. Będą mogli skorzystać z transmisji za pośrednictwem kanału YouTube ArchiBial MEDIA.
Słowo Boże w tym dniu będzie głosił jezuita, ks. dr. Krzysztof Dorosz. Uroczystości połączone będą, jak co roku, z patronalnym świętem Caritas.
Mieszkańcy Białegostoku przygotowywali się do uroczystości przez nabożeństwo nowenny do Bożego miłosierdzia. W Sanktuarium uczestniczyli w niej białostoczanie oraz wierni z poszczególnych dekanatów archidiecezji. W poszczególne dni tygodnia na modlitwie spotykała się młodzież, seniorzy, parlamentarzyści, samorządowcy i urzędnicy, księża i siostry zakonne.
W objawieniach Pan Jezus wielokrotnie wskazywał s. Faustynie na drugą niedzielę wielkanocną jako na święto Miłosierdzia Bożego. W „Dzienniczku” znajdują się m.in. takie zapisy: „W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, pragnę, żeby był publicznie ten obraz wystawiony. Niedziela ta jest świętem Miłosierdzia” (nr 88); „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (nr 299); „(…) pierwsza niedziela po Wielkanocy ma być świętem Miłosierdzia, a kapłani mają w tym dniu mówić duszom o tym wielkim i niezgłębionym miłosierdziu Moim” (nr 570).
Zanim Kościół nie potwierdził prawdziwości objawień s. Faustyny, zapisy w „Dzienniczku” nie miały mocy wiążącej. Toczyła się w związku z tym szeroka debata, czy można drugą niedzielę wielkanocną nazywać świętem Bożego Miłosierdzia. Ci, którzy przywiązani byli do tradycyjnego rozumienia tej niedzieli (zwanej białą) jako zakończenia cyklu obchodów paschalnych, nie godzili się na przemianowanie jej na święto Bożego Miłosierdzia. Uważali, iż nazwa ta zmieni charakter tej niedzieli.
Wielkim orędownikiem wprowadzenia w życie polecenia pana Jezusa był ks. Michał Sopoćko, spowiednik s. Faustyny. Po przekonaniu się o prawdziwość jej objawień, starał się je podbudować teologicznie. Zabierał wielokrotnie głos w tej sprawie zarówno przed, jak i po Soborze Watykańskim II (po dokonaniu reformy liturgicznej). Wyjaśniał, iż do ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego w drugą niedzielę wielkanocną skłania nie tyle objawienie prywatne, ile duch liturgii tejże niedzieli. Wykładnię teologiczną i liturgiczną wprowadzenia Święta Miłosierdzia Bożego zawarł w wielu publikacjach naukowych, m.in. w swoim opus vitae „Miłosierdzie Boga w dziełach Jego”.
Dopiero jednak w 2000 r. Jan Paweł II kanonizował s. Faustynę, ustanowił też Święto Miłosierdzia Bożego i rozciągnął je na cały świat. W dekrecie ustanawiającym święto wyjaśniono, iż nie zmienia ono charakteru drugiej niedzieli wielkanocnej, a jedynie podkreśla i uwyraźnia to, co zawsze było jej treścią.
W wydanej w nakładem Wydawnictwa św. Jerzego w Białymstoku w 2019 r. publikacji pt. „Takiego Go pamiętam”, zawierającej świadectwa osób, które osobiście poznały ks. Sopoćkę, ks. inf. Adam Krasiński przywołał jeden niezwykle ciekawy fakt. Gdy jako klerycy w 1959 r. wracali do seminarium po ćwiczeniach katechetycznych z ks. prof. Sopoćką, z pewną dozą młodzieńczej ironii pytali go o zakaz wydany przez Stolicę Apostolską dotyczący szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego, o s. Faustynę i potrzebę zastąpienia Niedzieli Przewodniej Świętem Miłosierdzia. „Po naszych zasłyszanych od nas «mądrościach», ks. Profesor na naszych oczach odmienił się, wyprostował, popatrzył na nas przenikliwie zza okularów i powiedział stanowczym, acz spokojnym głosem: «Słuchajcie, ja tego nie doczekam, ale wy będziecie światkami tego, że Niedziela Miłosierdzia będzie obchodzona w całym Kościele, Koronka do Bożego miłosierdzia będzie odmawiana w najdalszych zakątkach świata, a s. Faustyna będzie wyniesiona na ołtarze” – napisał ks. Krasiński.
Uroczysta beatyfikacja ks. Michała Sopoćki miała miejsce 28 września 2008 r. w Białymstoku na błoniach przed sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Uczestniczyło w niej blisko 100 tys. wiernych z Polski i wielu krajów świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.