150. rocznica urodzin bł. Jerzego Matulewicza
13 kwietnia 2021 | 20:38 | ra | Licheń Ⓒ Ⓟ
Z okazji przypadającej 13 kwietnia 150. rocznicy urodzin bł. Jerzego Matulewicza, odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów, które opiekuje się licheńskim sanktuarium, podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlono się o rychłą kanonizację wileńskiego biskupa.
Południowej Eucharystii w bazylice przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium. W homilii marianin mówił o niezwykle bogatym, a jednocześnie burzliwym życiu bł. Jerzego Matulewicza.
„Dziś bł. Jerzy staje przed nami jako wzór, za który Bogu chcemy dziękować, który chcemy mężnie naśladować w trosce o łaskę, by w niej wzrastać, by być blisko Jezusa i Jego Niepokalanej Matki” – mówił ks. Stankiewicz MIC.
Zdaniem księdza wicekustosza, bł. Jerzy starał się całe życie żyć w przyjaźni z Jezusem, a to zakłada troskę o stan łaski uświęcającej, którą wszyscy otrzymaliśmy w sakramencie chrztu, a po którą przychodzimy za każdym razem, gdy ją wyrzucamy ze swojego życia, idąc na kompromis z grzechem. „Przychodzimy po nią do Boga po raz kolejny, gdy stajemy u kratek konfesjonału” – mówił kapłan.
Zdaniem ks. Stankiewicza, Bóg, przekazując nam dar Swojej łaski, zachęca nas, abyśmy go strzegli i o niego dbali.
„Trwać w łasce uświęcającej także przestrzegać Bożych przykazań bo w nich zawarta jest nauka Boga i drogowskazy, dzięki którym pokazuje nam, w jaki sposób mamy kroczyć, jak mamy żyć, aby nie zbłądzić z drogi wiodącej do nieba. Dziś, gdy patrzymy na bł. Jerzego, może warto zapytać siebie samego, ile w naszym życiu jest troski o wierność Bożym przykazaniom?” – pytał marianin.
Kaplan w homilii zaznaczył, że także dziś doświadczamy miłości Pana Boga. „To, że możemy kochać, uśmiechać się, wynika z Bożej łaski. W ten sposób pokazuje nam, jak bardzo nas kocha. Z kolei z naszej strony oczekuje tylko miłości, która przejawia się m.in. w przestrzeganiu i wierności Jego przykazaniom i Jego nauce. Dlatego bł. Jerzy Matulewicz, odkrywając tę miłość, zaprasza dziś nas do tego, abyśmy Bogu złożyli nasze dziękczynienie za Jego obecność w naszym życiu; za to, że za każdym razem podnosi nas z upadków; za to, że zawsze On, Bóg, widzi w nas swoje dziecko, które kocha” – zakończył marianin.
Dziś przypada także Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Został ustanowiony przez Sejm RP 14 listopada 2007 r. „w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej dla pomordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z dnia 5 marca 1940 roku”.
13 kwietnia 1943 r. informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu podało niemieckie Radio Berlin. Wiosną w 1940 r. na przestrzeni marca i kwietnia NKWD zamordowało w lasach katyńskich ok. 15 tys. oficerów wojska polskiego, policjantów, funkcjonariuszy Korpusu Obrony Pogranicza, oficerów rezerwy, a także profesorów uczelni wyższych, nauczycieli, lekarzy, prawników, sędziów oraz dziennikarzy – elitę polskiego narodu. Więźniowie w większości byli przetrzymywani w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zbrodnia, którą dziś określa się jako komunistyczną zbrodnię przeciwko ludzkości, została zaplanowana i przeprowadzono w sposób niezwykle precyzyjny. Polacy byli mordowani przez oficerów NKWD poprzez pojedynczy strzał w podstawę czaszki z pistoletu kaliber 8 mm.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.