Ks. Marcin Kowalski: Słowo Boże to siła i przewodnik w świecie pełnym problemów
18 kwietnia 2021 | 04:00 | RPKUL, tk | Lublin Ⓒ Ⓟ
Wszyscy, nawet ci, którzy nie nazywają siebie ludźmi wierzącymi, w Biblii mogą znaleźć wartości miłości, wolności oraz wzajemnego poszanowania, na których budować możemy nasze życie społeczne – mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski, z Sekcji Nauk Biblijnych KUL oraz Papieskiej Komisji Biblijnej. Podkreśla, że Biblia to siła i przewodnik w świecie pełnym problemów i wyzwań. Dziś rozpoczyna się XIII ogólnopolski Tydzień Biblijny oraz V Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Jest to zarazem inauguracja Tygodnia Biblijnego.
Tydzień Biblijny, obchodzony pod hasłem „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”, potrwa od 18 do 24 kwietnia. – W tym roku zastanawiamy się nad ścisłym związkiem, jaki istnieje między słuchaniem Słowa Bożego oraz życiem wspólnoty – tłumaczy ks. Marcin Kowalski. Zaznacza, że zarówno teksty Starego jak i Nowego Testamentu powstały z myślą o wspólnocie wierzących, tworzone były we wspólnocie i zawsze dla niej.
„One ukształtowały najpierw biblijnego Izraela, potem Kościół, a wreszcie nasze wspólnoty narodowe i społeczne. Europa i łacińska kultura Zachodu, której jesteśmy częścią, rodzi się ze słowa Ewangelii, lub generalnie rzecz ujmując z Biblii” – zwraca uwagę duchowny.
Z myślą o popularyzacji Biblii odbędzie się piąte już Narodowe Czytanie Pisma Świętego, inaugurujące Tydzień Biblijny. W tym roku wydarzenia te zbiegają się z 1055 rocznicą chrztu Polski. – Prawa i wartości zawarte w Ewangelii kształtowały nasze prawa i zwyczaje, kształtowały naszą literaturę, muzykę, naukę, odbijały się w architekturze i malarstwie, żeby stworzyć wielkie dziedzictwo kulturowe, któremu na imię Polska – podkreśla biblista.
Jak zaznacza ks. Marcin Kowalski, Słowo Boże to siła i przewodnik w pełnym problemów i wyzwań współczesnym świecie.
Katolicki Uniwersytet Lubelski w tym roku objął swoim patronatem obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego oraz Tygodnia Biblijnego. Sekcja Nauk Biblijnych KUL prowadzi specjalistyczne studia biblijne, uczy języków starożytnych, organizuje konferencje oraz badania, w których uczestniczą uznani specjaliści z całego świata.
Uczelnia troszczy się także o popularyzację Biblii, m.in. poprzez kurs „Biblia w kulturze”, prowadzony dla studentów na wszystkich kierunkach.
Tydzień Biblijny, inaugurowany tzw. Niedzielą Biblijną, obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2008 roku.
Organizatorem Narodowego Czytania Pisma świętego jest „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”. Jest to publiczne stowarzyszenie wiernych erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski.
Celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych.
Przewodniczącym Dzieła Biblijnego jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, który jest także przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.