Centrum Myśli Jana Pawła II: pamięć o Janie Pawle II rozumiemy jako działanie
29 kwietnia 2021 | 03:00 | raw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Pamięć o Janie Pawle II rozumiemy jako działanie, a ono konstytuuje się poprzez projekty, które tworzymy – podkreśla Joanna Korzeniewska, Rzecznik Prasowy, Centrum Myśli Jana Pawła II. W związku ze zbliżającymi się urodzinami swojego patrona, Centrum przypomina o swoich działaniach, które mają zwracać uwagę na postać i nauczanie papieża – Polaka.
– Nasze podejście wyraża się najpełniej w haśle „Pamięć i działanie”, czyli pamięć o Janie Pawle II rozumiemy jako działanie, a ono konstytuuje się poprzez projekty, które tworzymy – przypomina Joanna Korzeniewska, Rzecznik Prasowy, Centrum Myśli Jana Pawła II , w związku ze zbliżającymi się urodzinami patrona Centrum. Jak podkreśla, tegoroczny program Centrum Myśli Jana Pawła II stworzony został w oparciu o trzy pojęcia: apokalipsa, pokój i praca. Centrum będzie przypominać, czym dla papieża – Polaka była praca oraz jak podejście do pracy i doświadczenie młodego Karola Wojtyły wpłynęło na nauczanie papieża Jana Pawła II. Centrum chce również postaci ważnych kobiety, które pojawiły się w życiu Karola Wojtyły, a także zaprosić do refleksji na temat roli pracy kobiet w wielu aspektach. Informacje, publikacje, zdjęcia i grafiki dotyczące zagadnienia pracy będą dostępne m.in. na portalu jp2online.pl, który powstał rok temu z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły i jest największą multimedialną bazą wiedzy o Janie Pawle II.
W maju odbędzie się kilka istotnych wydarzeń, które po wielu miesiącach działania w trybie online będą zrealizowane przy fizycznym udziale publiczności.
15 maja, w ramach Nocy Muzeów, CMJPII zaprasza na wieczór filmowy na dziedzińcu zabytkowej kamienicy artystycznej przy Foksal 11. Pokazane zostaną filmy nagrodzone przez CMJPII w ramach festiwalu „Kino z duszą”. – Na ten wieczór chcemy zaprosić publiczność do obejrzenia: „Pielgrzyma” w reżyserii Pawła Jóźwiaka – Rodana – film o człowieku, którego poznajemy, gdy wraz z innymi byłymi więźniami planuje przejść pieszo z Polski do Moskwy i z powrotem, łącznie 4500 km. Podczas drogi stawia czoło nurtującym go trudnym pytaniom, a odpowiedzi poszuka, spoglądając głęboko we własne wnętrze. Pokażemy także „Ziemię bezdomnych” w reżyserii Marcina Janos Krawczyka – o zwodowanym kilka dni temu statku, który przez 14 lat budowały osoby w kryzysie bezdomności, oraz „Jankę” w reżyserii Adeli Kaczmarek, produkcja biograficzna o Janinie Ochojskiej – zaznacza Joanna Korzeniewska.
18 maja, w samym dniu urodzin św. Jana Pawła II Centrum zaprasza na „Grę o Wolność”. Twórcami tego projektu są stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, którzy przygotowując grę jednocześnie uczą się współpracy i zdobywają wiedzę na temat wydarzeń będących jej treścią. Tematem tegorocznej edycji gry jest wolność jako warunek budowania pokoju. – Nas, jako mentorów stypendystów, zachwyca i intryguje podejście młodych ludzi do pojęcia wolności. Ponadto chcemy w ten sposób popularyzować wiedzę o przemianach wolnościowych w Polsce oraz o kluczowych wydarzeniach i wartościach, które budują współczesną Warszawę. Udział w grze to doskonała okazja do refleksji, jak bardzo te dwa tematy – wolność i pokój – ze sobą współgrają i wzajemnie się uzupełniają – relacjonuje rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II.
W tym roku ze względu na trwającą pandemię, planowane jest stworzenie dwóch wersji mobilnej gry: terenowej, wymagającej pokonania ściśle określonej trasy oraz takiej, w którą będzie można zagrać online nie wychodząc z domu.
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata. Centrum działa w obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie i Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju oraz inicjatorem i właścicielem multimedialnego portalu JP2online.pl stanowiącego pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i na świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.