Rozpoczął się „maraton modlitewny” o ustanie pandemii
02 maja 2021 | 17:00 | Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va, st, tom (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Wiele osób bezpośrednio dotkniętych przez Covid-19, zmarli i ich rodziny, ci, którzy żyją w niepewności, lekarze i pielęgniarki, naukowcy i wolontariusze, ale także bezrobotni, kobiety, które ucierpiały z powodu przymusowego zamknięcia, i ci, którzy stracili nadzieję: w intencji ich wszystkich modlił się 1 maja w Bazylice Watykańskiej papież Franciszek. Wieczorny różaniec stanowił pierwsze ogniwo „modlitewnego maratonu”, który do końca maja będzie „łączył świat we wspólnym wołaniu do Boga o ustanie pandemii”. W modlitwie Ojciec Święty łączył się z narodowym sanktuarium maryjnym w Walsingham w Anglii.
W 1061 r. objawiła się tam Matka Boża. Na miejscu objawień wybudowano kaplicę, jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych. Henryk VIII zrównał je z ziemią. W XIX w. sanktuarium zostało odbudowane i dziś jest najważniejszym miejscem kultu maryjnego w Anglii.
Dzisiaj 2 maja modlitwa w intencji tych, którzy nie mogą odwiedzić swoich bliskich będzie transmitowana z sanktuarium Jezusa Zbawiciela i Matki Bożej w Elele w Nigerii. Natomiast jutro, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski modlitwa różańcowa, transmitowana na cały świat, zostanie odmówiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze i będzie poświęcona zarażonym i chorym.
Modlitwa różańcowa, która dała początek inicjatywie podjętej przez Franciszka odbyła się w sobotni wieczór w Kaplicy Gregoriańskiej Bazyliki Watykańskiej, gdzie są przechowywane relikwie św. Grzegorza z Nazjanzu, Doktora i Ojca Kościoła. Szczególną intencją zostali objęci ci, którzy zostali bezpośrednio dotknięci przez pandemię. Przed ikoną Marki Bożej Wspomożycielki, czczonej już od VII wieku Ojciec Święty odczytał modlitwę początkową.
„Każdego dnia tego miesiąca maja będziemy powierzać Tobie, Matko Miłosierdzia, wielu ludzi, którzy zostali dotknięci wirusem i nadal cierpią z powodu jego skutków; od naszych zmarłych braci i sióstr, do rodzin, które żyją bólem i niepewnością jutra; od chorych do lekarzy, naukowców i pielęgniarek, zaangażowanych na pierwszej linii tej walki; od wolontariuszy do wszystkich profesjonalistów, którzy oddali swoją cenną służbę na rzecz innych; od osób pogrążonych w żałobie i bólu do tych, którzy zwykłym uśmiechem i dobrym słowem przynieśli pocieszenie potrzebującym; od tych – zwłaszcza kobiet – które doznały przemocy w murach domu z powodu przymusowego zamknięcia, do tych, którzy z entuzjazmem chcą powrócić do rytmu codziennego życia“ – powiedział przed modlitwą Franciszek.
Po odmówieniu pięciu tajemnic chwalebnych Różańca oraz odśpiewaniu Salve Regina i Litanii do Najświętszej Maryi Panny, Papież ponownie skierował błaganie do Matki Bożej wyrażając pragnienie, aby znaleźć schronienie pod jej opieką. Zwrócił się z prośbą o pocieszenie dla tych, którzy są zagubieni i płaczą za swoimi zmarłymi bliskimi, pochowanymi niekiedy w sposób raniący duszę.
Ojciec Święty wzywał Jej wsparcia dla tych, którzy są przygnębieni z powodu chorych, z którymi nie mogą być blisko, aby uniknąć zarażenia. Prosił także o wzbudzenie zaufania u tych, którzy obawiają się niepewnej przyszłości i jej konsekwencji dla gospodarki oraz pracy.
Papież wzywał wstawiennictwa Matki Najświętszej, aby chroniła i dodawała sił wszystkim tym, którzy na różne sposoby, w tym szczególnym czasie, są na pierwszej linii frontu i narażają swoje życie, aby ratować innych, wspominał też tych, którzy pomagają chorym, kapłanów i osoby konsekrowane, którzy z duszpasterską troską i ewangelicznym zaangażowaniem starają się pomagać i wspierać wszystkich. Ojciec Święty wzywał również Maryi, aby oświecała umysły naukowców, aby mogli znaleźć właściwe rozwiązania służące przezwyciężeniu choroby, którą powoduje wirus.
Prosił o wspomożenie przywódców narodów, aby działali z mądrością, troskliwością i wielkodusznością, pomagając tym, którzy nie mają środków do życia, planując rozwiązania społeczne i gospodarcze w sposób dalekowzroczny i w duchu solidarności.
„Najświętsza Maryjo Panno, porusz sumienia, aby ogromne sumy przeznaczane na zwiększanie i udoskonalanie zbrojeń mogły być zamiast tego przeznaczone na promowanie odpowiednich badań, aby zapobiec podobnym katastrofom w przyszłości. Umiłowana Matko, spraw, aby w świecie wzrastało poczucie przynależności do jednej wielkiej rodziny ze świadomością więzi, która łączy nas wszystkich, abyśmy w duchu braterstwa i solidarności przychodzili z pomocą w wielu sytuacjach ubóstwa i nędzy” – modlił się Franciszek.
Na zakończenie Papież na znak zjednoczenia w modlitwie błogosławił różańce, przeznaczone dla trzydziestu sanktuariów, które będą prowadziły modlitwę w swoich krajach i do których odmawiania wierni będą mogli przyłączyć się za pośrednictwem mediów.
Do papieskiej inicjatywy przyłączyło się 30 sanktuariów maryjnych ze wszystkich kontynentów.
Koordynatorem „modlitewnego maratonu” pod hasłem: „Kościół modlił się nieustannie do Boga (Dz 12, 5)”, który będzie transmitowany na żywo na oficjalnych kanałach Stolicy Apostolskiej codziennie o godz. 18.00 (czasu rzymskiego) jest Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Dzisiaj modlitwa będzie transmitowana z sanktuarium Jezusa Zbawiciela i Matki Bożej w Elele w Nigerii w intencji tych, którzy nie mogą odwiedzić swoich bliskich. W następnych dniach:
3 maja z Jasnej Góry (za zarażonych i chorych);
4 maja z bazyliki Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie (za kobiety w stanie błogosławionym i nienarodzonych);
5 maja z sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang w Korei Południowej (za dzieci i nastolatków);
6 maja z sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie w Brazylii (za młodzież);
7 maja z sanktuarium Matki Bożej Pokoju i Dobrej Drogi w Antipolo na Filipinach (za rodziny);
8 maja z sanktuarium Matki Bożej w Lujan w Argentynie (za pracowników mediów);
9 maja z Domku Loretańskiego we Włoszech (za ludzi w podeszłym wieku);
10 maja z sanktuarium Matki Bożej w Knock w Irlandii (za osoby niepełnosprawne);
11 maja z sanktuarium Matki Bożej Ubogich w Banneux w Belgii (za ubogich, bezdomnych i znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej);
12 maja z bazyliki Matki Boskiej Afrykańskiej, Algier w Algierii (za osoby samotne i pozbawione nadziei);
13 maja z sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie w Portugalii (za więźniów);
14 maja z sanktuarium Uzdrowienia Chorych w Velankanni w Indiach (za naukowców i badawcze instytuty medyczne);
15 maja z sanktuarium Matki Bożej, Królowej Pokoju w Medjugorje w Bośni (za migrantów);
16 maja z katedry Matki Bożej w Sydney w Australii; (za ofiary przemocy i handlu ludźmi),
17 maja z bazyliki Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie w USA (za rządzących państwami i kierujących organizacjami międzynarodowymi);
18 maja z sanktuarium Matki Bożej w Lourdes we Francji (za lekarzy i pielęgniarki);
19 maja z Domu Najświętszej Marii Panny w pobliżu Efezu w Turcji (za narody ogarnięte wojną i o pokój na świecie);
20 maja z sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre na Kubie (za farmaceutów i personel medyczny);
21 maja z sanktuarium w Nagasaki w Japonii (za pracowników opieki społecznej);
22 maja z sanktuarium Matki Bożej z Montserrat w Hiszpanii (za wolontariuszy);
23 maja z sanktuarium Bazyliki Notre-Dame du Cap w Kanadzie (za policjantów, żołnierzy i strażaków);
24 maja – miejsce zostanie podane w późniejszym terminie (za wykonujących niezbędne usługi);
25 maja z bazyliki Matki Bożej w Ta’Pinu ma Malcie (za nauczycieli, uczniów i pedagogów);
26 maja z bazyliki Matki Bożej z Guadalupe w Mieście Meksyk (za pracowników i przedsiębiorców);
27 maja z greckokatolickiego sanktuarium Matki Bożej w Zarwanicy w Ukrainie (za bezrobotnych);
28 maja z sanktuarium Matki Bożej w Altötting w Niemczech (za papieża, biskupów, prezbiterów i diakonów);
29 maja z sanktuarium Królowej Libanu w Harissie w Libanie (za osoby konsekrowane);
30 maja Matki Bożej Różańcowej w Pompejach we Włoszech (za Kościół);
31 maja transmisja z Groty Lurdzkiej w Ogrodach Watykańskich (o zakończenie pandemii i powrót do życia społecznego i zawodowego) – nabożeństwu będzie przewodniczył Ojciec Święty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.