Msza św. za Ojczyznę pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla
03 maja 2021 | 16:33 | rc | Toruń Ⓒ Ⓟ
Każdy, kto nawołuje dziś do konfliktów, kto staje przeciwko bratu i podnosi rękę na niego, kto nawołuje do wojny, występuje przeciwko duchowi wzajemnego szacunku, zawartemu w Konstytucji 3 Maja. Nie wolno stawać przeciwko sobie i okazywać sobie nienawiści – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. za Ojczyznę.
Eucharystia miała miejsce 3 maja w toruńskiej katedrze Świętych Janów. W kościele zgromadzili się kapłani, diakoni, klerycy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, prezydent miasta Torunia oraz przedstawiciele służb mundurowych i kombatantów.
Podczas homilii hierarcha przypomniał rocznicę zatwierdzenia NSZZ Rolników „Solidarność”, a także trzecią wizytę Jana Pawła II w Ojczyźnie. To wówczas „pięknie streścił on przesłanie solidarności: to znaczy brzemię niesione razem, we wspólnocie, nigdy jeden przeciw drugiemu. Były to słowa prorocze, wypowiedziane jako uniwersalna prawda dla nas, na następne pokolenia, na teraz, na przyszłość. Kiedy spojrzymy na historię naszego narodu, za każdym razem, kiedy stawaliśmy przeciwko sobie, traciliśmy coś niezwykle cennego: naszą wolność, dumę i honor. Ale kiedy byliśmy razem, powstawały wspaniałe dzieła”.
Jednym z nich była Konstytucja 3 Maja. Bp Śmigiel przypomniał jej dzieje, zwracając uwagę na wartości chrześcijańskie, do których się odnosiła. Zwrócił też uwagę, że gdy nasza konstytucja wzywała do wzajemnego poszanowania, dwa lata później na sztandarach Rewolucji Francuskiej można było przeczytać hasło „Wolność, równość, braterstwo – lub śmierć”.
Biskup toruński zwrócił również uwagę na korzenie tytułowania Maryi Królową Polski, przypominając czasy potopu szwedzkiego. „Król Polski Jan Kazimierz nie był pierwszym, który Maryję obrał królową – wcześniej uczynili to Hiszpanie czy francuski król Ludwik XIII”. Warto również wspomnieć, że „gdy w 1837 r. dotarło do nas nabożeństwo majowa, bardzo szybko zaczęło się upowszechniać w wielu stronach kraju. W XIX w. pierwsze nabożeństwo odbyło się w Płocku, drugie w Toruniu, następnie w Krakowie oraz w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie”.
Maryja – orędowniczka i pocieszycielka – „stojąc pod krzyżem swego Syna uczy nas, że można przetrwać ciężkie chwile życia, broniąc w sercu wiary, nadziei i miłości. Świadomość Jej macierzyńskiej opieki sprawia, że czujemy się pewniejsi, w tym zagubionym świecie”. Stąd też prośba do Matki, aby wypraszała dla Ojczyzny, regionu, miasta i indywidualnie dla każdego z nas pokój i Boże błogosławieństwo, a także ustanie pandemii.
Na zakończenie Mszy św. bp Śmigiel odmówił milenijny akt zawierzenia Kościoła w macierzyńską niewolę Maryi.
Przed błogosławieństwem końcowym głos zabrali wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent miasta Torunia Michał Zaleski.
Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Toruniu rozpoczęły się o godz. 11.30 uroczystym podniesieniem flagi na Rynku Staromiejskim, następnie pod tablicą upamiętniającą toruńskie manifestacje z 1 i 3 maja 1982 r. zostały złożone kwiaty. Pod siedzibą Urzędu Marszałkowskiego mieszkańcy Torunia mogli oglądać wystawę zdjęć autorstwa Lecha Różańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.