„Dziesięć słów Jana Pawła II” – internetowa akcja przypomni papieską pielgrzymkę z 1991 r.
11 maja 2021 | 15:42 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Dziesięć Słów Jana Pawła II” to ogólnopolska akcja internetowej, przypominająca przesłanie papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., podczas której Jan Paweł II mówił rodakom o Dekalogu. Inicjatywie poświęcona była konferencja prasowa on line, zorganizowana dziś w Centrum Medialnym KAI.
Ks. Jerzy Limanówka SAC, prezes pallotyńskiej Fundacji Salvatti i pomysłodawca przedsięwzięcia, przypomniał, że podczas pielgrzymki w 1991 r. – pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny po obaleniu komunizmu, papież mówił rodakom o Dekalogu omawiając kolejno 10 przykazań Bożych. Ks. Limanówka podkreślił, że dla niego osobiście było to wówczas dużym zaskoczeniem a jednocześnie głębokim przeżyciem. – Mógł to być triumfalny pochód po Polsce, natomiast on mówił o fundamentach życia człowieka – zaznaczył. – Teraz gdy zbliża się 30. rocznica tej pielgrzymki warto ją przypomnieć, zwłaszcza, że jej przesłanie zupełnie nie straciło na znaczeniu – dodał.
Wyjaśnił, że w ramach inicjatywy powstała dedykowana strona: dekalogjp2.pl, na której znajduje się ankieta dotycząca nauczania Jana Pawła II. Z każdego z papieskich przemówień wybrano kilka cytatów. Uczestnik ankiety może z nich wybrać jeden, który najbardziej do niego przemawia. Jest też miejsce na podzielenie się komentarzem i refleksją.
Na stronie dostępne są też pełne wersje tekstów papieskich przemówień a także bogaty materiał zdjęciowy i video.
Akcji towarzyszy promocja w mediach oraz kampania billboardowa w największych polskich miastach.
Wyniki ankiety posłużą do sformułowania przesłania Jana Pawła II na dziś, które opublikowane zostanie przez patronów medialnych akcji.
Jak poinformował ks. Limanówka, na wszystkich uczestników akcji czekają nagrody, w postaci unikatowych, niedostępnych już na rynku publikacji poświęconych Janowi Pawłowi II, bogato ilustrowanych najznakomitszymi fotografiami z papieskich podróży.
W akcji może wziąć udział dowolna liczba osób. Ankiety nie trzeba wypełniać od razu. Jest możliwość, by ją przerwać, a następnie do niej wrócić. Akcja potrwa do 11 czerwca, do dnia, w którym 30 lat temu zakończyła się papieska pielgrzymka.
– Jan Paweł II po pierwsze – był świadom olbrzymiego spustoszenia moralnego, jakiego w Polsce dokonał komunizm, po drugie – chciał wskazać budującej się demokracji w Polsce niezbędne fundamenty. Takim niezbędnym, ponadczasowym fundamentem jest Dekalog – powiedział Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, wspominając swoje doświadczenia tamtej pielgrzymki. Była to, jak podkreślił, pierwsza papieska pielgrzymka, którą obsługiwał jako dziennikarz.
Zwrócił uwagę, że papież wskazał wówczas na dylemat dotyczący wolności – zadając pytanie, czy Polakom chodzi o budowanie wolności, do której wyzwolił ich Chrystus, czy też – wolności od Chrystusa.
Przypomniał też główne wątki papieskiego nauczania obecne podczas pielgrzymki – apel o szacunek wobec nienarodzonego życia, o sprawiedliwość społeczną, o prawo do obecności religii w życiu publicznym. Zaznaczył, że papież nakreślał też wówczas nowe zasady obecności Kościoła w przestrzeni publicznej, przypominając koncepcje wypracowane na Soborze Watykańskim II, podczas spotkania z biskupami mówił o potrzebie redefinicji programu duszpasterskiego, że dokonał licznych beatyfikacji. Marcin Przeciszewski zwrócił też uwagę na ekumeniczny i międzyreligijny kontekst pielgrzymki oraz jej znaczenie dla wyzwalających się spod władzy ZSRR Litwinów i Ukraińców, w tym ukraińskich grekokatolików.
Marcin Przeciszewski zaznaczył, że pielgrzymka z 1991 r. była być może najtrudniejszą z papieskich pielgrzymek. Jan Paweł II, przedtem wyłącznie oklaskiwany, doświadczył wówczas ze strony licznych środowisk publicznej kontestacji.
Bartosz Wieczorek, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II, specjalista w zakresie relacji między nauczaniem Kościoła a współczesną kulturą, podzielił się osobistą refleksją, że on sam wówczas papieskich słów nie zrozumiał. Zaznaczył, że być może Polakom ciężko było je wówczas zrozumieć, gdyż wobec otwierających się przed nimi nowych perspektyw, związanych ze zmianą ustroju, nie uświadamiali sobie dostatecznie stojących przed nimi wyzwań, o których mówił papież. Podkreślił jednak, że tematy poruszane przez Jana Pawła II są wciąż aktualne i można je potraktować jako wskazówki do rozstrzygania również współczesnych dylematów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.