Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza zwiedzających
13 maja 2021 | 18:34 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Mt 5,14| Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest już otwarte i gotowe na przyjęcie setek zwiedzających, oczywiście w odpowiednim reżimie sanitarnym – zaprasza dyrektor muzeum, Piotr Dmitrowicz. Jak podkreśla, muzeum to wyjątkowa opowieść o stu latach polskiej historii, poprzez dwie fundamentalne, współtworzące ją postacie, jakimi byli kard. Stefan Wyszyński i papież – Polak oraz poprzez dźwięk, obraz i liczne artefakty.
Muzeum położone w pierścieniu Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie dzieli się na 11 głównych stref, każda z nich związana jest z kluczowymi momentami życia jego patronów. W kolejnych salach poznajemy domy rodzinne Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły, okoliczności w jakich się wychowywali i dorastali i podejmowali decyzje o wyborze drogi życiowej. W tle ich osobistych losów ukazywana jest historia Polski – odzyskanie niepodległości, dwudziestolecie międzywojenne, wreszcie wojna i okupacja. Warto podkreślić, że w muzeum zapoznać się można z mało jeszcze znanymi świadectwami pomocy Żydom ze strony kard. Wyszyńskiego.
Kolejne sale ukazują rzeczywistość powojennej Polski i to, w jaki sposób mógł w niej funkcjonować Kościół. Sala zatytułowana „Dialog?” to swoista konfrontacja agresywnej retoryki Władysława Gomułki z tonem przemówień kard. Wyszyńskiego, wzywającego do miłości, tolerancji i wybaczenia. Osobna przestrzeń poświęcona jest Jasnej Górze, zwłaszcza w kontekście pamiętnych uroczystości milenijnych. Ateizacja, funkcjonowanie Kościoła w PRL i kolejne zrywy w ’56, ’68, ’70 i ’76 r. ukazane są w sali, którą zwiedzający przemierzyć muszą jak labirynt.
Dalsze przestrzenie muzeum mówią o wyborze kard. Wojtyły na papieża, o jego pontyfikacie, podróżach, w tym pielgrzymkach do Ojczyzny, o Solidarności, zamachu oraz – o śmierci kard. Wyszyńskiego. Osobna sala poświęcona jest schyłkowi życia Jana Pawła II- wprowadzającego Kościół w trzecie tysiąclecie, ale też doświadczającego cierpienia i słabości.
Ostatnia sala, zatytułowana „Dekalog” – nawiązuje swoim przesłaniem do papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., podczas której Jan Paweł II u progu wolności przypominał rodakom o tym, na czym powinni ją budować. Zwraca też uwagę, że papież, kochany i oklaskiwany – był też dla wielu postacią niewygodną i nadal taką pozostaje.
Muzeum ma charakter mulimedialny. Obiektom i zdjęciom w poszczególnych salach towarzyszą liczne nagrania i filmy. Jak podkreśla Piotr Dmitrowicz, w muzeum wypracowana już została koncepcja kolejnych pięciu sal, poświęconych, m.in. kapłańskim czasom Karola Wojtyły (za znakomitymi materiałami filmowymi z tego okresu), relacji między kard. Wyszyńskim a Janem Pawłem II, tematowi przebaczenia i miłosierdzia ( z uwzględnieniem przesłania św. s. Faustyny oraz listu biskupów polskich do biskupów niemieckich), podróżom Jana Pawła II (muzeum dysponuje m.in. kolekcją kilku tysięcy znaczków pocztowych związanych z papieżem – Polakiem), a także inwigilacji Kościoła w dobie PRL. Przeszkodą w realizacji tych planów są na razie względy finansowe.
Mt 5,14| Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego otwarte zostało dla zwiedzających w marcu 2020 r., dwa tygodnie przed pierwszym lockdownem związanym z pandemią. Mimo ogromnego zainteresowania goście nie mogli długo cieszyć się nowo otwartym obiektem. Jak podkreślają pracownicy Muzeum – teraz jest czas, by to nadrabiać.
Więcej informacji na temat Muzeum na stronie: mt514.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.