Nieznane fotografie z pożegnania Prymasa Wyszyńskiego
27 maja 2021 | 16:39 | lk, Mt5-14, archwwa.pl | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Niepublikowane do tej pory zdjęcia z pożegnania prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego autorstwa obecnego senatora a kiedyś dziennikarza Jana Marii Jackoskiego będzie można oglądać na wystawie plenerowej, która stanie 28 maja przed Galerią Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ekspozycja jest prezentowana z okazji 40. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego oraz zbliżającej się jego beatyfikacji. Patronem medialnym wystawy jest Katolicka Agencja Informacyjna.
– To jest zdecydowanie #RokPrymasa – beatyfikacja i 120. rocznica urodzin. Dodatkowo 28 maja przypada 40. rocznica śmierci – wydarzenie o ogromnym społecznym rezonansie – tak zapowiada ekspozycję Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego współorganizujące to wydarzenie.
Z tej okazji Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury przygotowało wystawę plenerową niepublikowanych dotąd zdjęć z pożegnania prymasa, której wernisaż odbędzie się 28 maja o godz. 15.30.
“Towarzyszyłem z obiektywem ostatniej drodze księdza prymasa. Fotografowałem te historyczne wydarzenia: od momentu wystawienia trumny w Domu Arcybiskupów Warszawskich 28 maja, następnie w późnych godzinach popołudniowych w deszczu podczas przejścia konduktu pogrzebowego ul. Miodową i Krakowskim Przedmieściem do kościoła seminaryjnego, mszę św. celebrowaną przez kard. Franciszka Macharskiego, oddawanie hołdu 29 i 30 maja zmarłemu Prymasowi Tysiąclecia przez rzesze Polaków oczekujących w kilometrowych kolejkach, aż do głównej części uroczystości 31 maja. Wtedy kondukt pogrzebowy przeszedł Krakowskim Przedmieściem i ulicą Królewską na plac Zwycięstwa (dziś Piłsudskiego), gdzie przy krzyżu z pamiętnej pielgrzymki Jana Pawła II z czerwca 1979 roku została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem kard. Agostino Casarolego. Mogłem jeszcze fotografować procesję żałobną, której towarzyszyło bicie dzwonów, z placu Zwycięstwa przez plac Zamkowy, gdzie zebrani przy kolumnie Zygmunta odśpiewali 'Boże, coś Polskę’, aż do Archikatedry św. Jana.
„W swoich pracach, których wybór mogą Państwo zobaczyć na wystawie, starałem się ukazać wielkość Prymasa Tysiąclecia, tego, kim był dla Polaków, i jak potrafił jednoczyć” – podkreśla autor fotografii Jan Maria Jackowski.
„Janowi Marii Jackowskiemu, wówczas fotoreporterowi «Tygodnika Solidarność», udało się uchwycić jedność, solidarność i bliskość ludzi, których połączyło jedno – poczucie, że stracili kogoś bliskiego. Tłumy na ulicach były świadectwem formatu i niezwykłości tego, który odszedł. 35 czarno-białych fotografii to unikalny materiał historyczny dokumentujący emocje i nastroje panujące na ulicach Warszawy” – mówi Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14.
Wystawa prezentowana będzie od 28 maja do 8 czerwca 2021 roku przed Galerią Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu 15/17.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.