Abp Gądecki: kult Bożego Serca trzeba wciąż odnawiać
08 czerwca 2021 | 18:15 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
O znaczeniu i historii kultu Najświętszego Serca w Polsce oraz o tym, jakie nadzieje wiążą się z ponowieniem aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w formie on – line. Abp Stanisław Gądecki, który 11 czerwca w Krakowie dokona ponowienia tego aktu podkreślił, że ma być on podziękowaniem za otrzymane łaski, przeproszeniem i duchowym zadośćuczynieniem za grzechy oraz prośbą o umocnienie wiary i miłości.
Abp Gądecki podkreślił, że kult Serca Jezusowego ogniskuje naszą miłość do Boga ale też zdejmuje z nas jarzmo, którym są nasze grzechy lecz być może także trudne sytuacje życiowe. Zwrócił uwagę, że zwrócenie się do Serca Jezusa jest właściwą odpowiedzią na rozmaite bolączki tego świata – nędzę materialną w krajach biednych, trudności w odnalezieniu sensu życia w krajach bogatych, problemy migrantów, uchodźców itp.
Podkreślił, że nie wystarczy jeden akt oddania Sercu Jezusowemu. Trzeba ten akt ponawiać i odnawiać kult Bożego Serca również w życiu osobistym, w małżeństwach i w rodzinach. Podsumowując stwierdził, że wydarzenie, które będzie miało miejsce 11 czerwca w Krakowie to podziękowanie za dotychczas otrzymane łaski, przeproszenie i duchowe zadośćuczynienie za popełnione grzechy oraz prośba o umocnienie wiary i miłości – po to, by zachować wierność Ewangelii, zwłaszcza w kontekście nowych wyzwań, które dziś przed nami stoją.
O. Jarosław Paszyński, prowincjał Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, przypomniał, że jezuici od samego początku angażowali się w szerzenie kultu Najświętszego Serca i tę misję podjęli również odnawiając w drugiej połowie XIX w. swoją działalność w Krakowie. Przypomniał okoliczności, w których w 1921 r. w związku z konsekracją tamtejszego kościoła pw. Najświętszego Serca biskupi polscy powierzyli Ojczyznę Sercu Jezusa, dziękując zarazem za otrzymane łaski.
Zwrócił też uwagę na znaczenie kultu Serca Jezusa. Przypomniał, że w 1938 r. prowadzone przez jezuitów Apostolstwo Modlitwy liczyło ok. 750 tys. członków a wydawane przez nich pismo „Posłaniec Serca Jezusowego” dostępne było prawie w każdej parafii. Podkreślił, też, że w 1951 r. odnowienie poświęcenia Polski Bożemu Sercu dokonał kard. Stefan Wyszyński.
– W 2021 r. po 100 latach chcemy nawiązać do tej wielkiej pracy formacyjnej, by cały naród zwrócił się do Najświętszego Serca Pana Jezusa i tam szukał swej jedności – powiedział.
Już od stycznia br. odpowiedni program duszpasterski realizowany był w polskich parafiach . W ramach tego programu zaproponowano materiały związane z nabożeństwem pierwszych piątków, czy odpowiednie pomoce duszpasterskie na wielki Post. Zachęcano również, by w Niedzielę Bożego Miłosierdzia wierni dokonywali indywidualnych lub rodzinnych aktów zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
– Kult Serca Bożego to kult Bożej Miłości – mówił o. Robert Więcek SJ, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy. – Dużo się dziś mówi o ewangelizacji. Doświadczenie Bożej Miłości to właśnie pierwszy krok ewangelizacji – podkreślił. Zwrócił też uwagę na uniwersalność kultu Serca Jezusa, którego kontynuacją jest kult Miłosierdzia Bożego.
O. Więcek przypomniał, ze w XVII w. kult Serca Jezusowego wyzwalał ludzi z przesadnego rygoryzmu i jedynie rozumowego pojmowania rzeczywistości; uczył nawiązywania żywego kontaktu z Chrystusem a tym samym przybliżał do Eucharystii.
Podkreślił, że obecny jubileusz to piękna okazja, by poszukiwać nowego języka dla starych prawd i doświadczeń, które warte są przypomnienia i odnowienia.
Odpowiadając na pytanie zadane przez dziennikarzy o. Więcek zaznaczył, że znane są świadectwa osób, które powierzyły się Bożemu Sercu i które w związku z tym otrzymały Bożą pomoc i łaskę.
Konferencję prasową prowadził o. Leszek Gesiak SJ, rzecznik KEP oraz Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI.
Ponowienia aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa odbędzie się 11 czerwca podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 18 w Bazylice pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie z udziałem całego Episkopatu. Ponowienia aktu dokona abp. Stanisław Gądecki. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP Info oraz na kanale YouTube Bazyliki pw. NSPJ w Krakowie.
Jednocześnie podobna uroczystość ponowienia aktu poświęcenia Najświętszemu Sercu odbywać się będzie we wszystkich parafiach w Polsce. Do uczestnictwa w tych liturgiach zaproszeni są wszyscy wierni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.