Zakończenie edycji Studium Formacyjnego dla Świeckich w Koszalinie
13 czerwca 2021 | 14:01 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Bp Edward Dajczak pobłogosławił 13 czerwca diecezjan do posług w Kościele. Po raz pierwszy w diecezji koszalińskiej ustanowiono posługę akolitatu dla osób świeckich.
Po dwuletnim kursie w Studium Formacyjnym dla Świeckich 69 osób przyjęło z rąk bp. Edwarda Dajczaka błogosławieństwo do posługi w Kościele: wśród nich jest 15 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, 11 animatorów katechezy parafialnej i 16 lektorów. Po raz pierwszy ustanowiono w diecezji posługę akolitatu dla osób świeckich. Przyjęło ją 24 mężczyzn.
Weekend formacyjny miał miejsce w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie, a zwieńczyła go 13 czerwca Msza św. w kaplicy pobliskiego seminarium duchownego.
Zanim bp Dajczak pobłogosławił świeckich podejmujących różne posługi w Kościele, w homilii zwrócił uwagę, że wszelkie działanie podejmuje sam Bóg i dlatego ma ono znamiona misterium.
– Jesteśmy na służbie tajemnicy, której do końca nie rozumiemy. Ważne więc, żebyśmy nie upraszczali wszystkiego, nie czynili bardziej instytucjonalnym, nie koncentrowali się na tym, co zewnętrzne – przestrzegał.
– To jest posłanie: żebyśmy zasiewali. Wszystkie posługi w diecezji, począwszy od posługi biskupa po każdego ochrzczonego, zamykają się w słowach: my jesteśmy siewcami. Aż i tylko to. Wzrost jest sprawą Pana – zaznaczył ordynariusz diecezji. – To nie ja buduję Królestwo, nie ja jestem projektantem czy kierownikiem tego dzieła. To wszystko jest dziełem Pana.
Ks. dr Radosław Mazur, odpowiedzialny na Studium, wyjaśnia, że posługa akolity to dalsza i pogłębiona formacja szafarzy, ustanowionych dla udzielania Komunii św. czy zanoszenia ją do chorych. – Wiąże się to w większym zakresie z posługą ludziom chorym i odpowiedzialnością za duszpasterstwo eucharystyczne w parafii. Akolici mogą prowadzić nabożeństwa, wystawiać Najświętszy Sakrament – powiedział o mężczyznach, którzy by podjąć tę drogę, muszą mieć ponad 35 lat, prowadzić przykładne życie chrześcijańskie, a żonaci – dodatkowo uzyskać na podjęcie tej posługi zgodę żony.
Kazimierz Zasada z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu odczytuje powołanie do bycia akolitą jako zaszczyt. Już jako szafarz miał okazję zanosić Komunię św. chorym, także będących w ciężkim stanie w szpitalu. – To sytuacje, w których trzeba umieć dostrzec cierpienie człowieka. Bywało, że kiedy przychodziłem na oddział następnego dnia, ci ludzie już nie żyli. Cieszyłem się, że mogłem im pomóc – wyznał. – Teraz będę mógł to robić jeszcze bardziej, a także pomagać kapłanowi przy ołtarzu – i mam nadzieję – być przez to bliżej Boga.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.