Ratowo: w sanktuarium trwają Dni św. Antoniego
14 czerwca 2021 | 13:08 | eg | Ratowo Ⓒ Ⓟ
W Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy w Ratowie (diecezja płocka) 13 czerwca rozpoczęły się Dni św. Antoniego. Po raz drugi w tym szczególnym miejscu kultu „Padewskiego Lekarza Dusz” dni musiały zostać zorganizowane w rygorze sanitarnym: – Na wzór św. Antoniego powinniśmy starać się żyć w taki sposób, by dostrzegać na swej drodze przede wszystkim drugiego człowieka, nie zaś zaspakajać swą miłość własną – powiedział podczas Mszy św. biblista ks. prof. dr hab. Waldemar Linke CP.
Po raz drugi Dni św. Antoniego w Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy w Ratowie musiały się odbyć w reżimie sanitarnym. Tradycyjnie zainaugurowano je 12 czerwca uroczystymi nieszporami. Nieszpory zakończył liturgiczny obrzęd poświęcenia lilii – symbolu św. Antoniego. Lilie przypominają, że jednym z najważniejszych aspektów nauczania świętego była walka z pokusami i dbałość o czystość myśli, słów i czynów, które „powinny prowadzić do Boga, które nigdy nie powinny zostać wymierzone przeciw drugiemu człowiekowi”.
W niedzielę 13 czerwca podczas Mszy św. odpustowej m.in. dziękowano za odwrót pandemii i proszono o jej ustanie. Uroczystej sumie przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Waldemar Linke CP, wykładowca w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Biblista przywołał życiorys św. Antoniego, który mimo że był gruntownie wykształcony, dzięki przystępności języka potrafił dotrzeć do każdego słuchacza.
– Pokora jego serca sprawiła, że początkowo milczał. Kiedy jednak przyszedł czas, żeby ukazać światu swój dar wymowy, wykorzystał go w dobrym celu, by służyć ludziom, a nie po to, by chełpić się swym talentem. My również powinniśmy starać się żyć w taki sposób, by dostrzegać na swej drodze przede wszystkim drugiego człowieka, nie zaś zaspakajać swą miłość własną – podkreślił kaznodzieja.
Rektor ratowskiego sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski zaprosił wiernych na XI Ratowskie Spotkania Patriotyczne 20 czerwca, Zakończą one obchody Dni św. Antoniego. W programie znajdzie się rekonstrukcja potyczki kawaleryjskiej z okresu wojny polsko-bolszewickiej.
– Już dziś gościmy spadkobierców tradycji obrońców Ojczyzny z 4. Pułku Ułanów, których męstwo ocaliło mieszkańców północnego Mazowsza przed rzezią. Podziękujmy swą obecnością 20 czerwca symbolicznie bohaterom, których poświęcenie nie powinno zostać zapomniane – wezwał ks. Bogdan Pawłowski.
Do Ratowa na doroczne Dni św. Antoniego dotarli m.in. pielgrzymi z diecezji płockiej i diecezji warszawskiej, a także ułani z Fundacji 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich.
Nad Dniami św. Antoniego patronat honorowy sprawuje biskup płocki Piotr Libera.
Zespół klasztorny w Ratowie zajmuje wyjątkowe miejsce w historii sztuki. Ten niewielki kościółek to rokokowa perełka z końca XVI w., jedyne na Mazowszu świadectwo teologii franciszkańskiej utrwalonej w finezyjnych wizjach artystów okresu rokoka, jednego z najciekawszych, a zarazem najkrócej trwających okresów w historii sztuki. Od 2014 r. miejsce to jest Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy. Początki kultu św. Antoniego sięgają XV w. Nie wiadomo jednak dokładnie, od kiedy znajduje się w nim „słynący łaskami” obraz św. Antoniego. W tym roku podczas Dni się Antoniego akcentowane są dwie ważne rocznice: 826. rocznica urodzin św. Antoniego oraz 801. rocznica przyjęcia przez niego habitu franciszkańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.