Odprawa kapelanów Ordynariatu Polowego
16 czerwca 2021 | 18:24 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Niech nam nie zabraknie pasji i poświęcenia w dziele ewangelizacji służb mundurowych – mówił podczas Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego biskup Józef Guzdek. Ordynariusz Wojskowy przewodniczył Eucharystii, rozpoczynającej doroczną odprawę księży kapelanów Ordynariatu Polowego.
W ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa odprawa została odwołana. W tym roku z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa udało się ją przeprowadzić. Podczas Mszy św. dziękowano za 30 lat działalności reaktywowanego w 1991 r. przez papieża Jana Pawła II Ordynariatu Polowego w Polsce.
W homilii bp Guzdek przypomniał o odnowieniu Ordynariatu, a także o spotkaniu Ojca Świętego z Wojskiem Polskim, które odbyło się 2 czerwca 1991 r., na lotnisku wojskowym w Zegrzu Pomorskim. Jak przypomniał bp Guzdek papież nazwał je „znakiem nowego porządku w życiu społeczeństwa i narodu”. – Po przemianach w roku 1989 Polacy doświadczyli powiewu wolności. Rozpoczął się proces powracania do normalności. Dotyczyło to także wojska, w którym dobiegał końca czas „swoistego antyduszpasterstwa i przymusowej ateizacji” – powiedział. Ordynariusz Wojskowy dodał, że „mimo początkowych oporów i trudności, dzięki zdecydowanej postawie biskupa oraz intensywnej i pełnej poświęcenia posłudze księży kapelanów, przede wszystkim otwierały się serca ludzi w mundurach”
Jak podkreślił bp Guzdek, powracając myślą do wydarzeń sprzed 30 lat, pragniemy nade wszystko dziękować Bogu za to, że spełniły się prorocze słowa Biskupa Polowego, który swoim oponentom mówił: „Zobaczycie, panowie, przyjdzie normalność”. – Owa „normalność” to dziś regularne towarzyszenie polskim żołnierzom w realizacji ich misji „sług pokoju i bezpieczeństwa” zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, w czasie misji pokojowych i stabilizacyjnych, humanitarnych i szkoleniowych – powiedział. Bp Guzdek dodał, że także wielki wkład w dzieło ewangelizacji żołnierskich serc wniósł bp gen. broni Tadeusz Płoski, który zginął w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem.
Biskup polowy przypomniał, że do rozwoju diecezji polowej „przyczyniła się strategia kolejnych biskupów polowych wypracowywana we współpracy z kapelanami”. – Musiała ona wielokrotnie podlegać zmianie – zależnie od zmieniającej się armii: jej liczebności, rozmieszczenia na terenie kraju, rezygnacji z zasadniczej służby wojskowej, powołania nowego rodzaju Sił Zbrojnych, jakim są Wojska Obrony Terytorialnej. Nieustanne zmiany dokonujące się w Wojsku Polskim wymagały decyzji o likwidacji bądź ustanowieniu nowych parafii i ośrodków duszpasterskich. Spowodowały także redukcję etatów kapelańskich i dostosowanie posługi kapelanów do nowych struktur – powiedział.
Biskup Guzdek przypomniał kilka wydarzeń z ostatnich lat, które „zapisały się w sercach wielu”, wymienił m.in. spotkanie około 800 byłych alumnów-żołnierzy oraz promocja na pierwszy stopień oficerski ponad 800 kapłanów, którzy jako klerycy pełnili przymusową służbę wojskową. Podkreślił, że w tym roku papież Franciszek zatwierdził nowy Statutu Ordynariatu Polowego w Polsce, po uzyskaniu zgody w Konferencji Episkopatu Polski i przy uzgodnieniach poczynionych w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Ten nowy akt prawny, po zakończeniu procesu promulgacji, będzie miał zasadniczy wpływ na funkcjonowanie w kolejnych latach duszpasterstwa w Wojsku Polskim, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa – podkreślił bp Guzdek.
Biskup Guzdek powiedział, że choć „odchodzą i przychodzą kolejne pokolenia dowódców i żołnierzy”, „zmieniają się struktury oraz warunki pracy i służby”, „wciąż w centrum uwagi Kościoła jest człowiek”. Dodał, że „nadal potrzebny jest zasiew ewangelicznej prawdy w serca i umysły »stróżów wolności i bezpieczeństwa« oraz ich rodzin”. – Nieustannie należy kształtować ludzkie sumienia, aby nie zatarła się granica pomiędzy dobrem i złem. Niech nam nie zabraknie pasji i poświęcenia w dziele ewangelizacji służb mundurowych. Niech troska o duchowe wsparcie strzegących niepodległości i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny będzie źródłem wewnętrznej satysfakcji. Niech nam Bóg błogosławi i umacnia w realizacji powierzonych nam zadań – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali kapelani biorący udział w odprawie. Po zakończonej Mszy św. odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń (m. in. Krzyży XXX-lecia Ordynariatu Polowego) dla kapelanów, żołnierzy i pracowników Kurii Ordynariatu Polowego. Podczas odprawy przypomniane zostały zadania Wojskowych Zespołów Powiadamiania oraz zasady umundurowania żołnierzy zawodowych. Omówiony został także nowy statut Ordynariatu Polowego, poruszone zostały kwestie związane z funkcjonowaniem Caritas Ordynariatu Polowego i wręczono dekrety związane ze zmianami personalnymi w diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.