Ks. Szymon Wikło proboszczem wileńskiej parafii św. Ducha
18 czerwca 2021 | 16:26 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Pochodzący z diecezji radomskiej ks. Szymon Wikło został proboszczem parafii Ducha Świętego w Wilnie.
Tamtejsza świątynia jest najwspanialszym w mieście zabytkiem późnego baroku. – Posłanie przyjmuję jako zadanie i wyzwanie – powiedział ks. Wikło. Decyzję w tej sprawie podjął abp Gintaras Grušas, metropolita wileński.
Ksiądz Szymon Wikło ma 54 lata, święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1993 roku. Od 28 lat pracuje na Wileńszczyźnie.
– Posłanie na parafię przyjmuję jako zadanie i wyzwanie. Msze święte w mojej parafii są sprawowane w języku polskim, ale Kościół Chrystusowy ma jednoczyć. Kościół ma być święty, powszechny i apostolski. To zadanie dla każdego z nas – powiedział Radiu Plus Radom ks. Wikło.
W parafii działa wiele wspólnot duszpasterskich i stowarzyszeń: neokatechumenat, Oaza Rodzin, wspólnota Apostołów Dobrej Śmierci, Honorowa Straży Serca Jezusowego i Żywy Różaniec. Działają tu również chóry i schole.
Kościół Ducha Świętego jest najwspanialszym wileńskim zabytkiem późnego baroku. Historia kościoła jest bardzo bogata. Po pierwszym pożarze w tym miejscu powstała nowa kamienna budowla w stylu gotyckim, zbudowana w roku 1408 za czasów Wielkiego Księcia Witolda. Kolejne pożary spustoszyły świątynię, w 1501 r. kościół, staraniem króla Aleksandra Jagiellończyka został starannie odbudowany oraz przekazany dominikanom.
Z biegiem czasu bracia zakonni zrekonstruowali świątynię, a tuż obok zbudowali klasztor. Jak podają kroniki dominikańskie, w XVII w. mieszkało i pracowało tu około 60 zakonników. W klasztorze urządzono nowicjat, ogromną bibliotekę, aptekę z laboratorium, akademię duchowną.
Obecny późnobarokowy budynek kościelny wzniesiono w 1770 r. Architektem projektującym świątynię był Jan Krzysztof Glaubitz.
W wileńskim kościele św. Ducha są organizowane międzynarodowe seminaria. W 1993 r. stał się on miejscem spotkania papieża Jana Pawła II z Polakami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.