Sońsk – poświęcenie tablicy dedykowanej misjonarzom z diecezji płockiej
20 czerwca 2021 | 10:11 | eg | Sońsk Ⓒ Ⓟ
W parafii Sońsk w diecezji płockiej odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy dedykowanej misjonarzom z diecezji płockiej, a zwłaszcza ks. prał. Wiesławowi Morawskiemu, który pochodzi z tej parafii, a od 48 lat pracuje w Brazylii. Tablica powstała z inicjatywy bp. Piotra Libery, a ufundowała ją parafia Sońsk. Uroczystość była transmitowana, misjonarz z Ameryki Południowej uczestniczył w niej online.
W parafii pw. św. Wita, Modesta i Krescencji w Sońsku została odsłonięta i poświęcona tablica dedykowana misjonarzom pochodzącym z diecezji płockiej, a zwłaszcza ks. prał. Wiesławowi Morawskiemu, pochodzącemu z miejscowości Bieńki-Śmietanki w parafii Sońsk, obecnie 85-letniemu, który do Brazylii wyjechał na początku lat 70. W tym roku ks. Morawski obchodzi 60. rocznicę święceń kapłańskich, a także 48. rocznicę pobytu na misjach.
Uroczystości w Sońsku przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, inicjator powstania tablicy misyjnej w diecezji. Jego pomysł podjął ks. kan. Krzysztof Jaroszewski, proboszcz parafii Sońsk. Parafia jest także fundatorką tablicy: – Kościół płocki dostrzega pracę misjonarek i misjonarzy, ich powołanie i oddanie. Dzięki nim kontynuowane jest dzieło Jezusa Chrystusa. Cieszymy się, że z naszej parafii pochodzi najstarszy misjonarz, wywodzący się z diecezji płockiej – podkreślił gospodarz miejsca.
Usytuowana w kruchcie kościoła tablica została wykonana z białego marmuru. U góry wyryto Chrystusa na krzyżu na tle kuli ziemskiej. Po tym rysunkiem umieszczono cytat z Ewangelii według św. Mateusza 28,19: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody”. Poniżej znajduje się napis główny: „Kościół Płocki/ wdzięczny za dzieło misyjne/ realizowane przez misjonarzy/ w różnych regionach świata/ funduje tę tablicę w parafii/ z której pochodzi/ najstarszy nasz misjonarz/ ks. prał. Wiesław Morawski/ pracujący od wielu lat w Brazylii./ Pamiętajmy w modlitwie o tych,/ którzy poświęcają swoje życie/ dla sprawy głoszenia Dobrej Nowiny/ na terenach misyjnych./ Sońsk, dnia 19 czerwca A.D. 2021”. Tablicę wykonał Piotr Wenderski z Łopacina, poświęcił ją bp Piotr Libera.
Podczas Mszy św. kazanie wygłosił ks. Marek Figurski, który pracuje w Brazylii 19 lat, obecnie jest proboszczem w stanie Parana. Przybliżył w nim sylwetkę i dzieło życia ks. prał. Wiesława Morawskiego, obecnie opiekuje się tym sędziwym kapłanem. Ks. Figurski zaznaczył, że jego starszy współpracownik w posłudze misyjnej, aby dobrze organizować pracę, nabył na przykład kwalifikacje budowlane czy elektryczne. Poza tym zawsze szczególnie opiekował się osobami żyjącymi w skrajnie trudnych warunkach, dzielił się z nimi tym, co sam posiadał.
– To skromny, pokorny, widzący człowieka w potrzebie misjonarz. Nosił się z zamiarem powrotu do Polski na emeryturze, ale odwiodły go od tego pomysłu łzy wiernych, rozczarowanych planowanych wyjazdem – przekazał ks. Marek Figurski.
Poza tym ks. Marek Figurski w uznaniu zasług za wieloletnią pracę misyjną, otrzymał godność kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej św. Michała w Płocku. Akt nadania godności przekazał mu bp Piotr Libera.
W uroczystości uczestniczył brat misjonarza jubilata – Kajetan Morawski z żoną, który podziękował za wyróżnienie dla brata.
Ks. Wiesław Morawski urodził się 6 sierpnia 1937 r. w miejscowości Bieńki-Śmietanki w parafii Sońsk. Uczył się w szkołach w Bieńkach i w Sońsku, ukończył LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1961 r. wraz z dwunastoma innymi diakonami. Przez 12 lat pracował w diecezji płockiej. Wyjechał na misje do Brazylii odpowiadając na prośbę biskupa diecezji Guarapuavadam, zajmującej 27 tys. km kw., z 50 tys. mieszkańców i 32 księżmi. Ks. Morawski miał wyjechać na dwa lata, ale gdy ten czas się kończył i chciał wrócić do Polski, brazylijscy wierni ze łzami w oczach prosili go, by nie wyjeżdżał. W tym roku mija 48 lat, odkąd ks. Morawski jest w Brazylii. Obchodzi też 60. rocznicę święceń kapłańskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.