Inauguracja roku formacji oazowej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
20 czerwca 2021 | 10:20 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
– Ruszamy z nowymi siłami, chcemy przypomnieć: jesteśmy, działamy w diecezji, a tam, gdzie coś w tym roku nie poszło, chcemy rozpocząć od nowa – powiedział ks. Dawid Hamrol, diecezjalny moderator oazy podczas tzw. oazy matki, inaugurującej rok formacyjny Ruchu Światło-Życie.
19 czerwca w Koszalinie miała miejsce Diecezjalna Oaza Matka, czyli spotkanie moderatorów oazy, odpowiedzialnych i animatorów, rozpoczynające nowy rok formacji Ruchu Światło-Życie. Zainaugurowała je Msza św. w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca, podczas której rozesłano ich do różnych zadań oraz modlono się za zbliżające się rekolekcje. Pobłogosławiono także nową animatorkę krzyżową. Rozpoczęcie roku formacyjnego w oazie wprowadziło nowy temat – „Prawda, krzyż, wyzwolenie” oraz piosenkę, którą oazowicze będą śpiewać na spotkaniach.
Ks. Dawid Hamrol, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, przyznaje, że rok pandemii przetrzebił szeregi oazy: wiele grup osłabło, duchowo i liczebnie, niektóre rozpadły się.
– Najtrudniejszą przeszkodę udało się pokonać: rekolekcje letnie się odbędą, wystartuje sześć z planowanych siedmiu oaz wakacyjnych – powiedział wskazując, że spotkania realizowane online podczas pandemii nie sprzyjały nawiązywaniu relacji i rekrutowaniu nowych chętnych. – Ruszamy z nowymi siłami, chcemy przypomnieć: jesteśmy, działamy w diecezji, a tam, gdzie coś w tym roku nie poszło, chcemy rozpocząć od nowa.
Animatorka Małgorzata Kasprowicz ocenia, że pandemia była sprawdzianem dla formacji oazowej. – Minusem było to, że odbyło się mniej rekolekcji letnich, a po nich nie było rekolekcji ewangelizacyjnych i zimowych. Plusem zaś, że animatorzy, którzy są rozsiani po różnych miastach, także poza diecezją, mieli czas, by zadbać o osobistą formację. Myślę, że warto to kontynuować – stwierdziła Małgorzata Kasprowicz. Jak dodała, do harmonogramu oazowego wraca powakacyjny dzień wspólnoty, który odbędzie się pod koniec sierpnia.
Status animatora otrzymuje uczestnik po ukończeniu trzeciego roku formacji Oazy Nowego Życia, odbyciu kursu animatorskiego i szkoły animatora oraz podjęciu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Towarzyszy temu uroczyste wręczenie krzyża. Takich aktywnych animatorów krzyżowych jest obecnie w diecezji dziewięcioro. Do tego grona dołączyła Katarzyna Kraszewska, która do koszalińskiej oazy trafiła z oazy warszawskiej, a wcześniej białostockiej.
– Krzyż animatorski jest znakiem tego, że chcę służyć innym – stwierdziła. Wcześniej posługiwała w diakonii muzycznej i przygotowując osoby do bierzmowania. Pracuje zawodowo jako wykładowca na Politechnice Koszalińskiej, więc obawia się nieco, czy będzie wystarczająco dyspozycyjna. – Liczę na pomoc Ducha Świętego. Chodzi o to, by być otwartym i dać się posłać.
Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Pierwsze rekolekcje oazowe w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbyły się w 1974 roku w Złocieńcu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.