Kościół apeluje o odbudowę społeczną po pandemii
23 czerwca 2021 | 03:00 | ts (KAI) | Bruksela Ⓒ Ⓟ
Przed rozpoczynającym się w Brukseli szczytem Unii Europejskiej Kościół katolicki zaapelował o szybkie uruchomienia pomocy finansowej na rzecz sprawiedliwej społecznie, ekologicznej i opartej na wspólnym udziale odbudowy po pandemii.
Rządy krajów członkowskich powinny dopilnować, aby fundusze dotarły do najbardziej potrzebujących, co pomoże zapobiec „dwóm prędkościom wychodzenia z kryzysu”, powiedział 22 czerwca w Brukseli ks. Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny COMECE – Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Wezwał on również do podjęcia działań w zakresie polityki handlowej mających na celu poprawę światowej kampanii szczepień.
Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej spotkają się w Brukseli 23 i 24 czerwca. Porządek obrad obejmuje sytuację szczepień i narodowe plany odbudowy o łącznej wartości 672,5 mld euro. Inne konsultacje dotyczą migracji oraz stosunków UE z Turcją i Rosją.
COMECE naciska na szybkie przeanalizowanie i zatwierdzenie planów finansowych przez Komisję Europejską i Radę Europejską, tak aby pierwsze płatności mogły być dokonane między lipcem a wrześniem. Należy skupić się na dzieciach, młodzieży i studentach, a także na samotnych rodzicach i ubogich rodzinach. To właśnie one, wraz z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej, najbardziej ucierpiały z powodu kryzysu.
Jeśli chodzi o kampanię szczepień, COMECE wezwała do przyjęcia kompleksowego podejścia globalnego. Powinno się to opierać na otwarciu łańcuchów dostaw, zwiększeniu produkcji i rozmowach o prawach patentowych. UE musi ponownie potwierdzić, że przedkłada swoje zasady działania nad zysk.
W kwestii migracji Komisja Episkopatów UE zaapelowała o poszanowanie godności ludzkiej. Jej zdaniem instytucje UE i państwa członkowskie powinny wdrażać politykę, która „przyjmuje i chroni migrantów i uchodźców, pomaga im oraz integruje”. Natomiast gdy chodzi o stosunki UE z Rosją i Turcją, COMECE wezwała do „nowych sposobów dialogu” i wspierania krajów partnerskich, które na pierwszym miejscu stawiają ludzi.
Założona w 1980 roku COMECE skupia przedstawicieli Konferencje Biskupów z 27 krajów członkowskich UE. Jej głównym zadaniem jest promowanie i prowadzenie dialogu między Kościołem katolickim a instytucjami UE w duchu katolickiej nauki społecznej. Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z COMECE jest bp Janusz Stepnowski z Łomży. Siedzibą Sekretariatu jest Bruksela.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.