Jedwabne – dziś modlitwy w 80. rocznicę pogromu Żydów
11 lipca 2021 | 05:52 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Żydzi i chrześcijanie będą wspólnie modlić się w Jedwabnem w 80. rocznicę dokonanego tam pogromu Żydów. W uroczystości zaplanowanej na niedzielę, 11 lipca, uczestniczyć będą m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.
Uczestnicy wydarzenia spotkają się o godzinie 11.00 w miejscu masowego grobu ofiar pogromu, pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych Żydów aby pomodlić się i wspomnieć ich tragiczny los – przekazała KAI Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Poinformowano też, że oficjalne przemówienia nie są przewidziane.
“Zabito setki niewinnych ludzi. Ta rocznica jest okazją do tego, by wspólnie modlić się za nich i oddać refleksji” – powiedział KAI Michael Schudrich dodając, że “każdy dobry człowiek ma obowiązek pamiętać o takiej tragedii, jak ta w Jedwabnem”. Podkreślił, że jakiekolwiek kwestie polityczne nie powinny odgrywać tu najmniejszej roli.
Michael Schudrich przypomniał, że jedynym powodem, dla którego w lipcu 1941 roku kilkaset polskich obywateli straciło w Jedwabnem życie było ich żydowskie pochodzenie. “Pamięć o ich życiu i tragedii, a także modlitwa za nich oraz refleksja jest naszym wspólnym obowiązkiem” – powiedział rabin.
Po modlitwach i zapaleniu zniczy w Jedwabnem, rabin Michael Schudrich i pozostałe osoby udadzą się kolejno do Radziłowa, Wąsosza, Szczuczyna i Bzur – miejsc pamięci pomordowanych Żydów.
Wśród osób, które potwierdziły swoją obecność na uroczystości są m.in. przedstawiciel Prezydenta RP Paweł Czerwiński, b. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Jarosław Nowak, nowy Ambasador ds. Diaspory Żydowskiej, Robert von Rimscha, kierownik Wydziału Kultury Ambasady Niemiec, Szewach Weiss, b. ambasador Izraela w Polsce, Tal Ben-Ari Yaalon, chargé d’affaires ambasady Izraela oraz Cherrie Daniels z Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu,
Relacja z uroczystości będzie udostępniona na Facebooku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
10 lipca 1941 r. w Jedwabnem koło Łomży miał miejsce pogrom ludności żydowskiej. Mordu z inspiracji Niemców dokonała co najmniej 30-osobowa grupa polskiej cywilnej ludności. Żydów zapędzono na rynek, po czym zamknięto w stodole i spalono żywcem.
Wyjaśnieniem zbrodni zajął się w 2000 r. Instytut Pamięci Narodowej. W śledztwie ustalono, że w Jedwabnem zamordowano od 300 do 400 osób.
Przypomnijmy, że w 60. rocznicę mordu w Jedwabnem w 2001 roku Episkopat Polski zorganizował nabożeństwo pokutne w warszawskim kościele Wszystkich Świętych. „Raz jeszcze potępiamy wszelkie przejawy nietolerancji, rasizmu i antysemityzmu, o których wiadomo, że są grzeszne” – mówił abp Stanisław Gądecki, ówczesny przewodniczący Komisji ds. Dialogu z Judaizmem.
Przedstawiciel Episkopatu Polski od lat uczestniczy w modlitewnym spotkaniu upamiętniającym Żydów pomordowanych w Jedwabnem. Przed biskupem Markowskim udawał się tam bp Mieczysław Cisło, poprzedni przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.