Dzień modlitw w intencji rodziców dzieci utraconych
11 lipca 2021 | 13:35 | Biuro Prasowe Sanktuarium | Licheń Stary Ⓒ Ⓟ
Dzień modlitw w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko, odbył się w sobotę, 10 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. „Chcemy przed obliczem Bolesnej Matki powierzyć Bogu tych wszystkich ojców i matki, którzy doświadczyli w swoim życiu bolesnej straty swojego dziecka przed narodzeniem. Ogarnijmy ich naszą modlitwą, miłością i współczuciem. Niech to będzie nasze wspólne wołanie do Boga w intencji naszych braci i sióstr” – zachęcał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium.
„Przychodzimy do Tej, która jest naszą Matką, by powierzyć nasze troski. Jest Matką zatroskaną o piękno naszego życia i naszą drogę do nieba. Bolesna Matka towarzyszy nam nieustannie w naszej codzienności. Chcemy dziś stanąć przy wszystkich rodzicach, którzy utracili swoje dziecko przed lub tuż po narodzeniu. Chcemy stanąć w milczeniu, w ciszy serca ich bólu, tak jak Maryja pod Krzyżem” – mówił w homilii podczas południowej Mszy ks. Kumala, podkreślając, że Matka Boża patrząc na śmierć swojego Syna też jej nie rozumiała: „To ból, który nie przemija. Trzeba nam przy tych osobach po prostu być, nie próbować wyjaśniać, szukać odpowiedzi. Najważniejsza jest w takich sytuacjach postawa obecności”.
„Człowiek zrodzony jest z miłości Pana Boga. Początek istnienia człowieka to właśnie jego poczęcie. Jesteśmy wzywani do obrony życia, bo życie od poczęcia jest coraz częściej nierozpoznawane. Rodzice czasem słyszą – nie martwcie się, to jeszcze nie było dziecko, co jeszcze bardziej powiększa ich ból. Chcemy umocnić w sobie to przekonanie, że życie zaczyna się od poczęcia i jest darem Pana Boga. Nie jest dla Niego istotne, czy ono trwa 3 dni, 3 godziny czy 99 lat. Istotne jest, że Bóg powołuje do życia z miłości” – mówił kustosz dodając, jak bardzo „boli rezolucja Parlamentu Europy, które nazywa zabijanie poczętego dziecka prawem człowieka”. „Rodzice mają prawo do przyjęcia swojego dziecka w sposób godny. Jeśli umarło przed narodzeniem mają prawo nadać mu imię, mieć mszę świętą w jego intencji, pochować, mają prawo do żałoby, by się wypłakać, wyżalić” – podkreślał kapłan.
Po głównej Mszy Świętej (o godz. 12.00) wierni mieli możliwość zapalić światełko i przeżyć chwilę zadumy i refleksji. Bezpośrednio po liturgii rozpoczęło się także czuwanie modlitewne przy dźwiękach chorału gregoriańskiego. W modlitwę swoim śpiewem włączyli się uczestnicy Warsztatów „Ars Celebrandi” odbywających się od czwartku w sanktuarium.
Uczestnicy liturgii mogli też zabrać folder „Modlitwa matki po stracie dziecka”.
Dzisiaj, w niedzielę 11 lipca, w licheńskim sanktuarium odbędzie się Dzień modlitw teściowych i synowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.