Płońsk: krzyż morowy na 40-lecie parafii św. Maksymiliana Kolbego
14 lipca 2021 | 00:50 | eg | Płońsk Ⓒ Ⓟ
Krzyż morowy stanął w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku w diecezji płockiej, z okazji 40-lecia tej parafii. – Zanosimy do Boga modlitwy o ustanie pandemii – powiedział ks. kan. Zbigniew Sajewski, proboszcz parafii, inicjator postawienia karawaki przy wejściu na teren kościoła.
Mierzący 5,5 metra krzyż morowy (karawaka) stanął przy wejściu na teren kościoła. Ma przypominać o trudach czasu pandemii, ale przede wszystkim być miejscem modlitwy o zakończenie pandemii.
– Wielu spośród nas chorowało i wciąż choruje, a wielu także odeszło do wieczności. W tym niełatwym czasie zanosimy modlitwy do Boga o ustanie pandemii, za chorych i tych, którzy ich leczą. Krzyż morowy, który dziś stawiamy niech przypomina nam o tym ciężkim czasie i zachęca, abyśmy zwrócili serca do Boga w ufnej modlitwie – powiedział proboszcz parafii ks. kan. Zbigniew Sajewski.
Krzyż wykonał Dawid Rajczak ze Zbyszyna, pochodzący z sąsiedniej parafii Baboszewo.
To już kolejny krzyż morowy, który stanął na terenie diecezji płockiej. Podobne krzyże stoją już m.in. przy domu biskupa płockiego Piotra Libery, w parafiach Proboszczewice, Baboszewo, św. Piotra Apostoła w Ciechanowie, Szreńsk i Maków Mazowiecki.
Tradycja stawiania krzyża morowego sięga wczesnego średniowiecza. Karawaka ma formę krzyża o dwóch belkach poziomych (tzw. krzyża patriarchalnego), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. Na jego powierzchni często umieszczone są krzyżyki (siedem) i litery (zwykle osiemnaście), będące skrótami modlitw i wezwań. Najpopularniejszy krzyż związany jest z hiszpańskim miastem Caravaca, w którym znajdował się otaczany kultem pektorał z relikwiami Krzyża Świętego. Relikwia przybyła do Hiszpanii w 1229 r. podczas VI wyprawy krzyżowej. Chroniła ona miasto przed wszelkim klęskami.
Do Polski krzyż karawaka przywędrował w XIII wieku z Rusi i Węgier. Na początku XIV wieku krzyż wraz z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego został przekazany klasztorowi łysogórskiemu przez Władysława Łokietka.
W czasie pandemii koronawirusa Covid-19 w Polsce krzyże morowe najczęściej stawiają parafie i gminy. Wierni mogą przed nimi zanosić modlitwy do Boga o zakończenie współczesnej „zarazy”.
Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku powstała latem 1981 roku, erygował ją biskup płocki Piotr Libera jako drugą parafię w mieście Płońsku. Pierwsza Msza św. w tymczasowym kościele została odprawiona 1 października 1981 roku. W roku 1982 rozpoczęła się budowa plebanii, a 8 czerwca 1983 roku – budowa docelowej świątyni.
Poświęcenie nowoczesnego murowanego kościoła, zbudowanego na planie sześciokąta foremnego, miało miejsce 12 czerwca 1994 roku. Dokonał go bp Zygmunt Kamiński. Dziełem sztuki jest figura Chrystusa i Matki Bożej, stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Gustawa Zemły i witraże wykonane przez Tomasza Łączyńskiego. Całością prac od początku istnienia parafii, aż do śmierci w 2001 r., kierował proboszcz ks. Romuald Jaworski.
Po jego śmierci proboszczem został ks. Mirosław Tabaka, który kierował parafią do 4 lutego 2010 roku, kiedy to zmarł w warszawskim szpitalu. Ingres trzeciego w historii parafii – ks. kan. Zbigniewa Sajewskiego, odbył się 13 marca 2010 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.