Stanisław Rodziński – artysta nazywany malarzem religijnym
23 lipca 2021 | 13:15 | gie | Kraków Ⓒ Ⓟ
17 lipca br. zmarł emerytowany rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Stanisław Rodziński. Artysta miał w swoim dorobku wiele dzieł o tematyce sakralnej i wykonał wiele realizacji malarskich w kościołach, w tym Drogi Krzyżowe. Pogrzeb odbędzie się 27 lipca (wtorek) w Krakowie.
Urodził się w 1940 r. w Krakowie. Studiował na wydziale malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykładał we Wrocławiu w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i Krakowie, na swojej macierzystej uczelni, gdzie w latach 1993-1996 był dziekanem wydziału malarstwa, natomiast w okresie od 1996 do 2002 – rektorem. Uczestniczył w ruchu kultury niezależnej lat 80. Współpracował z Papieską Akademią Teologiczną (Instytut Sztuki Liturgicznej) w Krakowie. Był członkiem Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej przy Archidiecezji Krakowskiej oraz członkiem Rady Programowej pisma „Sztuka sakralna”. Jego eseje poświęcone refleksji nad sztuką publikował m.in. „Tygodnik Powszechny” i „Znak”.
W dorobku Rodzińskiego można zauważyć dwa dominujące tematy: pejzaż i jak to określił Jerzy Nowosielski „dramat chrystologiczny”.
Stanisław Rodziński w swojej twórczości artystycznej dawał wyraz swojemu chrześcijańskiemu światopoglądowi. Przywiązanie do wiary, jak mówił, wyniósł z domu, z głęboko religijnej rodziny. Jego dziadek był organistą w Nawojowej koło Starego Sącza, siostrą jego ojca była bł. Julia Rodzińska, dominikanka, przełożona domu zakonnego w Wilnie, która zginęła w 1945 r. w obozie koncentracyjnym Stutthof.
Artysta ma w swoim dorobku wiele obrazów o tematyce pasyjnej (Droga Krzyżowa, Ukrzyżowanie, Pieta). Rodziński namalował też kilka Dróg Krzyżowych w kościołach. Poruszał go, problem cierpienia. W zbiorze esejów o sztuce „Dzieła, czasy, ludzie” (wyd. Salwator 2007) artysta napisał: „Ecce Homo — to słowa przypominające najbardziej dobitnie i najboleśniej zarówno godność człowieka, jego świętość, jak i bezgraniczne możliwości upodlenia człowieka przez bliźnich. W tych dwu słowach być może najdobitniej ujawnione jest człowieczeństwo Boga”.
„Poruszający. Po raz pierwszy współczesny obraz religijny budzi moje emocje” – tak miał się wyrazić Benedykt XVI, który jeszcze jako kardynał Ratzinger zobaczył obraz Rodzińskiego „Ukrzyżowanie” u papieża Jana Pawła II. Artysta wykonał później dla kardynała niewielką kopię.
Stanisław Rodziński był wielokrotnie odznaczany, m.in. otrzymał Nagrodę Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (1985), Nagrodę Fundacji Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku (1988), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1993), Srebrny i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005, 2018). W 2013 został laureatem nagrody Per Artem ad Deum.
Pogrzeb odbędzie się 27 lipca (wtorek) w Krakowie. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się Mszą w kolegiacie św. Anny o godz. 11, zaś o godz. 13 na Cmentarzu Rakowickim nastąpi uroczyste odprowadzenie trumny (od bramy głównej).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.