Bp Mazur: Kościoła nie buduje się, opierając się na ludzkich kalkulacjach
25 lipca 2021 | 17:30 | mr | Przerośł Ⓒ Ⓟ
„Kościoła nie buduje się, opierając się na ludzkich kalkulacjach i własnych silach. Trzeba liczyć na Boga, na Jego dar, miłość, obecność, łaskę” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas obchodów 450-lecia parafii w Przerośli.
W niedzielę, 25 lipca 2021 r. par. pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przeżywała uroczystości jubileuszowe 450. lat swojego istnienia. Ks. kan. Janusz Chachulski, proboszcz najstarszej parafii na Suwalszczyźnie, podkreślał, że społeczność parafialna nie tylko jest gospodarzem dzisiejszej uroczystości, ale kontynuatorem wiary wielu pokoleń. „Parafię w Przerośli, która należała wówczas do archidiecezji wileńskiej, założył ks. Wojciech Grabowski. Formalny akt utworzenia i uposażenia parafii w mieście Przerośl w 1571 r. udzielił król Zygmunt August. Wówczas to parafii przyporządkowano cztery odpusty: pierwszy w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, drugi w święto Narodzenia Panny Maryi, trzeci na św. Michała Archanioła, a czwarty na św. Mikołaja. Czynimy starania, aby bogactwo historii naszej parafii było świadectwem wiary dla nas i kolejnych pokoleń” – wyjaśniał ks. proboszcz.
Uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar 450. lat wiary i błogosławieństwa Bożego w Przerośli, przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur. W słowie powitania przypomniał, że pragnieniem pierwszego proboszcza tej parafii, było, aby ta świątynia była jak źródło, które wytrysło pośród osady, do którego każdy może przyjść i ugasić pragnienie: pragnienie miłości, wiary, nadziei, prawdy, dobra, miłosierdzia, pragnienie słowa Bożego, Eucharystii. Przez 450 lat do tego źródła przychodzili wierni by ugasić te pragnienia. To źródło nie wyschło” – mówił biskup.
Wyjaśniając znaczenie jubileuszu mówił: „Świętując dzisiaj Jubileusz 450-lecia parafii pragniemy uświadomić sobie bogatą i trudną historię tej miejscowości, parafii oraz zaczerpnąć z mądrości i odwagi ludzi, którzy tworzyli jej początki i przez 450 lat tworzyli jej przyszłość. Niech ta mądrość i oddanie pomogą nam odpowiadać na współczesne wyzwania, które stoją przed nami”.
Podczas uroczystości biskup dokonał aktu konsekracji ołtarza. „Św. Jan Paweł II, pisał w encyklice: „Kościół żyje dzięki Eucharystii” (Ecclesia de Eucharystia, 1). Dzięki Eucharystii żyje także wspólnota parafialna! Eucharystia gromadzi bowiem wiernych wokół ołtarza, pogłębiając więź z Bogiem oraz wzajemne, międzyludzkie relacje – jest źródłem komunii, wspólnoty. Jeśli parafia ma na co dzień pulsować Bożym życiem, Eucharystia musi znaleźć się w jej centrum. Niech Eucharystia będzie w centrum waszego codziennego życia” – zachęcał hierarcha.
„Najmilsi, bądźcie na straży niedzieli, dnia wolnego od pracy zarobkowej i należącego do Boga i człowieka – dnia dla rodziny! Świętujcie niedzielę i nie desakralizujcie jej na targowiskach tego świata. Niech w waszym chrześcijańskim życiu niedziela będzie zawsze z Mszą świętą. Baner na kościele w Legocie Wielkiej głosi: „Niedziela. Idź do kościoła. Nie czekaj aż cię zaniosą” – apelował biskup.
Wyrażając wdzięczność wspólnocie parafialnej za przygotowanie i przeżywanie jubileuszu, biskup ełcki umacniał słowem Prymasa Tysiąclecia. „On do nas dzisiaj mówi: „Gdy wypadnie z rąk narodu Pismo Święte, boję się o jego przyszłość”. Także upewnia nas: „Dzieci Boże, Dzieci moje! Przyjdą nowe czasy. Wymagać będą nowych mocy. Bóg je da w swoim czasie. Takie czasy już są. Otwierajmy się na działanie mocy Ducha Świętego” – mówił bp Mazur.
Parafia w Przerośli początkowo należała do diecezji wileńskiej, od 1788 r. do diecezji wigierskiej przekształconej w 1818 r. w augustowską, z siedzibą w Sejnach. Od 1925 r. parafia należała do diecezji łomżyńskiej. 25 marca 1992 r. na mocy bulli papieża Jana Pawła II weszła w skład nowo utworzonej diecezji ełckiej. Do dnia dzisiejszego zachowała się drewniana dzwonnica z 1790 r. Obecnie w parafii zachowały się dwa odpusty: na Przemienienie Pańskie – 6 sierpnia oraz w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – 8 września. Księgi parafialne datuje się od 1864 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.