Stawno: bp Dajczak konsekrował zabytkowy kościół
25 lipca 2021 | 19:15 | km | Stawno Ⓒ Ⓟ
Bp Edward Dajczak konsekrował 25 lipca zabytkowy kościół filialny pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Stawnie i pobłogosławił nowe dzwony. W odnowionym kościele w miejsce drewnianego stanął murowany ołtarz, wymieniono podłogę, dach, odmalowano ściany i nałożono na nie polichromie, odrestaurowano emporę. Do ołtarza wprowadzono relikwie bł. Michała Sopoćki.
Biskup w kazaniu pokazał na kilku przykładach, jak ważne jest miejsce świątyni dla konkretnej społeczności wsi lub miasta. – Wydaje się nam oczywiste, że kościół jest tu od zawsze, ale trzeba sobie postawić pytanie: co byłoby z nami, gdyby świątyni tu nie było? To pytanie ważne, które sięga także w przyszłość – stwierdził.
Według hierarchy rolą kościoła jako miejsca jest wskazywanie – nawet wobec tych, którzy do niego nigdy nie przychodzą – że ludzkie życie nie jest bez sensu, że ludzie dokądś zmierzają. – Piękną chwilą jest ta, gdy świątynia otrzymuje blask. W takim momencie pojawia się natychmiast myśl, że jest tu ktoś, dla którego to miejsce jest święte, ktoś, kto w świątyni odzyskuje siły – zauważył biskup. Dodał, że troska o mury kościoła jest istotna także ze względu na jego uprzywilejowanie jako miejsca modlitwy osobistej, czasem niełatwej do przeprowadzenia we własnym domu.
– Ta świątynia jest po to, aby wasze dzieci nie tylko usłyszały słowo Boże, ale także po to, by zobaczyły w was, że Jezus jest dla was kimś ważnym. Żeby to zobaczył sąsiad, który może do tej świątyni nie zajdzie – zwrócił się do mieszkańców Stawna przekonując o niesłabnącej mocy świadectwa autentycznej wiary w Boga.
Jak wylicza ks. Wiesław Hnatejko CR, proboszcz parafii w Złocieńcu, do której należy filia w Stawnie, remonty stawieńskiego kościoła rozpoczął się przed 13 laty.
– Czyniliśmy wiele, żeby ta świątynia kierowała nasze myśli ku Bogu i była miejscem spotkania Boga w sakramentach dla nas i kolejnych pokoleń mieszkańców Stawna. Wielu ludzi angażowało się czynnie w dzieło odbudowy poprzez pracę, modlitwę, pomoc, ofiary – powiedział proboszcz, dziękując z imienia wielu zgromadzonym na uroczystości.
Prace restauracyjne sfinalizowały się w ostatnim roku, m.in. dzięki zaangażowaniu grupy pań ze Stawna. – Podczas wizyt kolędowych ksiądz proboszcz zmobilizował nas do tego. Zbierałyśmy fundusze na różne sposoby: piekłyśmy ciasta, lepiłyśmy pierogi, robiłyśmy palmy, przeprowadzałyśmy zbiórki tutaj i w Złocieńcu – wymienia Paulina Fontańska, sołtys wsi Stawno. – Ta konsekracja kościoła to historyczna chwila, ważna dla nas i przyszłych pokoleń. Teraz przed nami jeszcze remont samej dzwonnicy i chodnika wokół kościoła.
Stojący w centralnej części wsi Stawno kamienny neoromański kościółek zbudowano w 1856 r. Powstał w miejscu starszej, najprawdopodobniej drewnianej świątyni. Początkowo funkcjonowała jako kościół katolicki, a od XVI w. aż do 1945, jako zbór protestancki. Obok znajduje się drewniana dzwonnica z szesnastowiecznym dzwonem, odlanym na miejscu przez wędrownego ludwisarza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.